banner200
banner235
banner225
04 Ağustos 2016 Perşembe 14:03
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'iç savaş' açıklaması
banner188
banner213
banner230

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi üzerine: "Başarı sağlansaydı, iç savaş çıkardı," açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, darbe girişimi üzerine bir takım açıklamalarda bulundu. "Darbe girişimi başarılı olsaydı iç savaş çıkardı" sözü dile dikkat çekti. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı, Avrupa Birliği, Türkiye üyeliğini askıya alırdı açıklamasında bulundu.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland,TBMM’de yaptığı açıklamada darbe girişiminin başarısız olmasından son derece memnun olduklarını belirterek "Şayet böyle bir girişim başarılı olsaydı Avrupa Konseyinin Türkiye üyeliği askıya alınmak durumunda kalacaktı." dedi. Thorbjorn Jagland, darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edilmesine ilişkin "OHAL Meclis’in çalışmasının durması veya siyasi partilerin çalışmayı bırakması anlamına gelmemektedir" dedi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland beraberindeki heyetle birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu TBMM’deki makamında ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ve Jagland görüşmenini ardından ortak bir basın açıklaması yaptı. Thorbjorn Jagland, Avrupa Konseyi olarak Türkiye’deki kurumlara desteklerini iletmek adına geldiklerini belirterek şunları söyledi: "Türkiye birçok önemli süreçten geçti, geçiyor. Tanklar insanların üzerine sürüldü. İnsanlara ateş edildi. Bu süreçte uçaklar meclisi bombaladı ve siyasi güç ele geçirilmeye çalışıldı. Avrupa Konseyi olarak bu girişimin başarısız olmasından biz son derece memnuniyet duymaktayız. Şayet böyle bir girişim başarılı olsaydı Avrupa Konseyinin Türkiye üyeliği askıya alınmak durumunda kalacaktı. Türkiye şu anda birlik olmuş durumda. Bu anlamda birlik açısından siyasi partilerin önemi de büyüktür. OHAL Meclis’in çalışmasının durması veya siyasi partilerin çalışmayı bırakması anlamına gelmemektedir. Biz her zaman Türkiye ile çalışmaya hazırız. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki güvenceler dahilinde söz konusu süreçlerin Türkiye’de yürütüleceğine inancımız büyüktür."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Thorbjorn Jagland ile verimli ve güzel bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydederek şöyle konuştu: "Demokrasi ve parlamenter sisteme yapılan bu saldırıyı bütün siyasal partiler toplum kuruluşları meslek odaları ve halkımızla mücadele ederek darbe girişimini engelledik. Parlamentonun üzerine bombalar yağarken açık kaldığını ve görevini yaptığını ifade ettim. Eğer darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye’de bir iç savaş olabileceğini, çok sayıda insanın yaşamını yitirebileceğini aktardım. Türkiye’de yaşanan olaylardan büyük kaygı duyduklarını, demokrasinin gelişmesi açısından konsey olarak her türlü katkıyı vereceklerini, darbe girişimcileriyle hukuki mücadele yapılırken bunun hukukun üstünlüğü bağlamında ele alınıp değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Aynı düşünceleri paylaştık. Dolayısıyla kendisinin Türkiye’nin yaşamış olduğu büyük olay dolayısıyla bizleri dinlemeye gelmesi, bu konuda görüşlerimizi sorması bizim ve Türkiye açısından önemlidir."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.08.2016 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol