banner200
banner222
19 Ağustos 2016 Cuma 14:03
CHP heyetinden Elazığ raporu
banner188
banner213
banner230

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nde bomba yüklü aracın patlatılması sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla bölgeye giden CHP heyeti izlenimlerini bir rapor olarak hazırladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli AĞBABA'nın başkanlığında bölgede temaslarda bulunan CHP heyetinin hazırladığı Elazığ raporunda 'istihbarat zaafı'na dikkat çekildi.

Hazırlanan rapor şu şekilde:

"18 Ağustos 2016 günü 09.14’de terör örgütü PKK bomba yüklü bir araçla Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne saldırmış, bu patlamada 3 polis şehit olmuş, 85’i polis 217 kişi de yaralanmıştır. Kentin dört bir yanından hissedilen patlamada Emniyet Müdürlüğü büyük hasar almıştır. Olayın hemen ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle bir heyet oluşturulmuş ve Elazığ’a hareket edilmiştir. Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığındaki heyette, Ankara Milletvekili ve Elazığ Denetmeni Şenal Sarıhan, İstanbul Milletvekili Ali Özcan ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir yer almıştır.

Patlama günü Malatya’da olan Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ivedilikle Elazığ’a hareket etmiş, Başbakan ve Bakanlarla birlikte ziyaretlerde bulunmuştur. Ardından CHP heyeti olarak Emniyet Müdürlüğü ve Valilik ziyaret edilerek görüşmeler gerçekleştirilmiş, hastanelerde yaralıların durumu ile ilgili bilgi alınmıştır."

PATLAMANIN ŞİDDETİ HARABEYE ÇEVİRMİŞ

"Heyet, patlamanın yaşandığı Emniyet Müdürlüğü’ne giderek incelemelerde bulunmuştur. Harabeye dönen binaya girmenin olanaksızlığı nedeniyle, Emniyet yetkilileri ile araç mezarlığına dönmüş olan bahçede görüşülmüştür. Patlamanın gerçekleştiği yerdeki araçların yalnızca iskeletlerinin kaldığı, patlamanın çok şiddetli olması nedeniyle bombalı aracın parçalarının çok uzaklara savrulduğu ve görülemediği, Emniyet Müdürlüğü binasının çok büyük hasar aldığı, ağaçların yerlerinden söküldüğü, çevredeki binaların camlarının kırıldığı ve patlamanın etkisinin çok geniş bir alandan hissedildiği görülmüştür. Binanın 3. ve 4. katlarında bulunan Bilgi İşlem Dairesi’nden gözlerini kaybeden vatandaşlarımızın olduğu ve bu katlardaki insanların ciddi şekilde yaralandıkları ifade edilmiştir. Yetkililer, saldırının şiddeti göz önüne alındığında şehit ve yaralı sayısının artmamış olmasının teselli yarattığını belirtmişlerdir."

İSTİHBARAT ZFI OLDUĞU DİLE GETİRİLDİ

"Emniyet Müdürlüğü’nden Valiliğe geçen heyet, Vali ve Emniyet Müdürü ile görüşerek bilgi almış, geçmiş olsun dilekleri iletilmiştir. Yetkililer, bugüne kadar Elazığ merkezinde hiç böyle bir terör eylemi yaşanmadığı, darbe girişimi sonrası doğduğu düşünülen güvenlik boşluğunun yarattığı “fırsatın” değerlendirilmeye çalışıldığı, önceden istihbarat alınamadığı, bu nedenle önlem de alınamadığı, eylemi gerçekleştiren kişinin kimliğinin belirlenemediğini ifade etmişlerdir. Vali, heyetimize yaralıların durumu ile ilgili bilgi vermiş, o saat itibariyle 3 şehit, 130 yaralı bulunduğu ve yaralılardan 98’inin hastanede tedavi görmekte olduklarını, 2 ağır yaralının GATA’ya sevk edildiğini belirtmişlerdir."

HASTANELERDE YARALILAR ZİYARET EDİLDİ

"Valilikten Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne gidilerek buradaki yaralılar ve aileleri ile görüşülmüştür. Elazığlıların hastaneye kan vermek için akın ettikleri görülmüştür. Hastanelerden alınan son bilgilere göre Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde 78 yaralı, Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 43 yaralı, Medical Park Hastanesi’nde 41 yaralı vardır.

Hastaneden CHP İl Başkanlığına geçilerek burada parti yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, düzenlenecek Teröre Karşı Birlik Mitingi’ne yoğun katılım sağlanması konusu görüşülmüştür."

DEĞERLENDİRME

"15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından oluşan boşluğu değerlendirmek isteyen terör örgütü PKK’nın bu büyüklükte bir saldırıyı, bugüne kadar il merkezinde hiç terör eylemi gerçekleşmemiş Elazığ’da düzenlemesi yeni bir kargaşa yaratmaya yöneliktir. Bu alçak ve hain saldırı sonrası teröre karşı etkin mücadele edilmesi için CHP olarak tüm destek bugüne kadar olduğu gibi verilmeye devam edilecektir. Ancak sabah saatlerinde bomba yüklü bir aracın Elazığ merkezine girerek Emniyet Müdürlüğü önünde patlatılması, büyük bir istihbarat zafiyeti olduğu gerçeğini de ortaya koymuştur. Bu zafiyetin mutlaka araştırılması ve terörle etkin mücadele için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Halk arasında ayrışma yaşanmasının önüne geçilmesi, halkın birliğinin güçlendirilmesini sağlayacak, ayrımcı olmayan, adaleti üstün tutan politikalara gereksinim vardır. Suriye ve Irak olmamanın yolu demokrasi ve adaletten geçmekte, güvenlik politikalarının da bu husus gözetilerek düzenlenmesi gerekmektedir.

Patlama sonrası Elazığ’da Başbakan ve bakanların bulunduğu heyete CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın da katılması ve CHP heyetine hastane ziyaretlerinde MHP’li milletvekillerinin de katılmış olması, teröre karşı birlik beraberlik ortamının oluşması ve etkin mücadelede birlikte duruş sergilenmesi açısından önemlidir."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.08.2016 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol