banner200
banner235
banner225
10 Ağustos 2016 Çarşamba 09:03
Cezaevinde  işkenceye  soruşturma
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK
[email protected]

Sık sık işkencelerle gündeme gelen Amasya E Tipi Cezaevi’nde tutuklu siyasi mahkumlara bir kez daha işkence uyguladığı ifade edilen cezaevi müdürü ve gardiyanlara ilişkin şikayetlerin ardından gardiyanlar hakkında soruşturma başlatıldı.

21, 22 ve 27 Temmuz günlerinde aralarında Hepatit-B hastasının da bulunduğu 6 siyasi mahkumun koğuşuna gelen gardiyanlar, mahkumlara işkence uyguladı. Belinden ameliyatlı mahkum Rıza Şahin ve beraberindeki 5 arkadaşını döven gardiyanların, Şahin’in rahatsızlığını bildiği ve birbirlerine “beline vur” dediği öğrenildi.

‘Ölüm olmaması tesadüf’

Saldırıların ardından eşinin kendisine, “İçimizden birinin ölmemesi tesadüf” dediğini aktaran Rıza Şahin’in eşi Gözde Şahin, “Eşimi saldırıların birinde bir buçuk metre yüksekliğindeki havalandırmadan aşağı atıyorlar. İlk saldırının güvenlik kamera kayıtları vardı ve bunu fark ettikleri için diğer saldırılar kameraların olmadığı, cezaevinin ‘kör’ noktalarından yapılmış” dedi. Cezaevi yönetiminin saldırıların hiçbirini kabul etmediğini ancak girişimleri sonucunda gardiyanlar hakkında soruşturma başlatıldığını bildiren Şahin, “Müdür, gardiyanların da kendisinin de saldırıda pay sahibi olmadığını söylemişti ancak gardiyanlar hakkında yalan söylediği ortaya çıktı. Şimdi onun hakkında da soruşturma açılmasını da istiyoruz. Birkaç gün önce telefonla konuştuğumuzda, eşim kendilerinin daha yeni yeni ayaklarının üzerine basabildiğini anlattı” diye konuştu.


İşkence Meclis gündeminde


Amasya Cezaevi’nde 6 mahkuma uygulanan işkenceyi HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi sunan Başaran, “Bakanlık olarak, ailenin ilettiği iddiaları araştırmak hususunda bir inceleme başlatacak mısınız? İşkence yapmak ile itham edilen cezaevi personeli hakkında soruşturma başlatacak mısınız? Daha önce işkence iddiaları ile gündeme gelen Amasya Cezaevi’nde görevli kişilere yönelik ne tür yaptırım ve soruşturmalar uygulanmıştır?” sorularını yöneltti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.08.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol