banner200
banner222
16 Şubat 2016 Salı 12:02
Cerattepe'de direnen halka polis saldırısı!
banner188
banner213
banner230

Artvin’in Cerattepe bölgesinde çıkarılması planlanan bakır madenine karşı 21 Haziran 2015’ten beri nöbet tutan halka polisin gaz ve platik mermiyle saldırdığı bildirildi. Çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilen saldırı devam ediyor.

Evrensel'de yer alan habere göre; Artvinliler Cerattepe'de yapılmak istenen altın madenine karşı direnişlerini kırmak isteyen yüzlerce polis-jandarma ile karşı karşıya. Kente halen çevre illerden polis-jandarma gelmeye devam ediyor. Kentteki hastanelere "yaralılar gelebilir hazırlıklı olun" talimatı gittiği söylenirken, polisin gaz bombalı saldırısı 11.30 sularında başladı.

Sabah saatlerinde müdahale için harekete geçen polis, milletvekillerinin araya girmesi ve Artvinlilerin konuşmaları üzerine geri çekilmişti. Bu arada bazı polislerin ağladığı görüldü.

Dün geceden beri Cerattepe'ye çıkan yol üzerinde araçlarıyla barikat kuran Artvinlilerle, kente çevre il ve ilçelerden getirilen yüzlerce güvenlik gücü karşı karşıya bekleyişi uzun süre devam etti.

POLİS-JANDARMA KENTİ BOŞALTSIN
Dün geceden Artvinlilerin teyakkuzda olduğunu belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Atmaca mevkiinde beklemeye devam ettiklerini söyledi. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve CHP Sinop milletvekilinin kendileri ile beklemeye devam ettiğini kaydeden Karahan, "Milletvekillerimiz bakanlarla görüştü. Polis bunun üzerine geri çekilip beklemeye başladı. Halen polis-jandarma gelmeye devam ediyor kente. Biraz önce hastaneden bir duyum aldık. Yaralılar gelebilir ona göre tedbirli olun demişler. Yolu boşaltmamızı istiyorlar biz de 'esas şehri siz tıkadınız, siz boşaltın' diyoruz. Karşılıklı gergin bir bekleyiş içerisindeyiz". dedi.

BÜTÜN ESNAF İŞ BIRAKTI
Sabah saatlerinde polisin bir hamle yaptığını ama geri çekildiğini söyleyen Karahan, yaylada kurulan barikatın yanı sıra kentteki durumu şöyle özetledi; "Artvindeki bütün esnaf işyerlerini kapattı, minibüsler iş yavaşlattı. Esnaf vatandaş yürüyerek yukarıya barikat yerine çıkıyor. Araçlarla yollar kapandığı için insanlar km'lerce yürüyorlar. Şimdilik burada toplanmayı uygun gördük.

Saat 11.00 sularında polisin yeniden müdahale için hazırlıklara başladığı öğrenildi. Yeşil Artvin Derneği yöneticilerinden Göksel Bozkurt, Cerattepe'ye çıkan yol üzerinde Atmaca mevkiinde araçlarla kurulan barikatta 2-3 bin Artvinlinin olduğunu belirterek, "Bütün esnaf kepenk kapattı. Çocuklarımız okullara gitmeyerek direnişe destek veriyor. Biz kararlıyız, geçit vermeyeceğiz" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2016 12:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol