banner200
banner222
25 Nisan 2016 Pazartesi 10:43
Cemil Bayık: TAK'ın eylemleri durmuyor çünkü...
banner188
banner213
banner230

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Kandil'de BBC muhabiri Ian Pannell'ın sorularını yanıtladı.
Bayık, ABD ve koalisyon güçleriyle temasları olduğunu söyledi. Bayık, TAK'a ilişkin ise "Bu koşullarda kim TAK'ın önüne geçebilir? Bu koşullarda TAK eylem yaparsa toplumda sempati toplar tabii ki" dedi.

Bayık, BBC muhabirinin "Kerkük'te görüştüğümüz PKK komutanları Koalisyon güçleriyle dolaylı temasları olduğunu söyledi, bu doğru mu" sorusuna şu cevabı verdi:

"Dolaylıdan da öte direkt de sayılabilir. Çünkü bizim güçlerimizin DAEŞ'le nasıl mücadee ettiğini dünya alem biliyor. Kaolisyon güçlerinden gizli, DAEŞ'le mücadele yürütülmedi. Zaman zaman görüşmeler bile olmuştur. DAEŞ'e karşı mücadele eden, gerillayla iletişime geçmek zorunda."

Bayık, muhabirin bu temasla ABD'den mi bahsettiği sorusuna, "Amerika'dan da, İngiltere'den de… Koalisyon güçlerini temsil eden esas Amerika'dır tabi. Sorun Amerika'yla veya başka biriyle görüşüp görüşmeme sorunu değildir" cevabını verdi.

"TAK'IN EYLEMLERİ DURMUYOR ÇÜNKÜ TÜRKİYE'DE KORKUNÇ BİR SAVAŞ VAR"
Bayık, Ankara'daki saldırılarla ilgilerinin olmadığını söyledi:

"Bu eylemlerin PKK'yle bir ilişkisi yoktur. bizim dışımızdaki bir örgüttür. Kimdir, kimler yer alıyor onu bilmiyoruz. Muhtemelen bizden ayrılanların bazıları onun içinde yer almış olabilir. Biz o eylemlerin araştırılmasını istiyoruz. Kim yapmış, PKK mi yapmış PKK'nin dışındaki güçler mi yapmış, bunun araştırılması gerekiyor."

Pannell'ın, PKK'nın 2013'te yaptığı çağrı ardından TAK'ın eylemlerini durdurduğunu hatırlatması üzerine Bayık, bugünkü koşullarda kimsenin TAK'ı durduramayacağını vurgulayarak şunları söyledi:

"TAK'ın eylemleri durmuyor çünkü Türkiye'de korkunç bir savaş var. Bu koşullarda kim TAK'ın önüne geçebilir? Bu koşullarda TAK eylem yaparsa toplumda sempati toplar tabi ki. TAK elbette ki eylem yapar, buna yol açan Türk devletinin uyguladığı politikalardır."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.04.2016 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol