banner200
banner222
05 Ağustos 2016 Cuma 11:43
Cemaatin 5 yıl önce hapse attığı öğrencileri kimse çıkaramıyor
banner188
banner213
banner230

Malatya’da 5 yıl önce tutuklanan 6 öğrenci, kendilerini yargılayan savcı, hakim ve Yargıtay üyelerinin 'FETÖ' üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklanmış olmalarına rağmen cezaevinden çıkamıyor.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, FETÖ'cü yargı üyelerinin mağdur ettiği 6 öğrenci, kendilerini içeri atan yargı üyelerinin tutuklanmalarına rağmen 5 yıldır cezaevinden çıkamıyor. Malatya'da üniversite öğrencisi Erkin Kocaman ve 5 arkadaşının 'örgüt üyeliği' iddiasıyla tutuklamasının ardından, cezayı veren mahkeme başkanı, kararı onayan Yargıtay üyeleri ve dönemin özel yetkili savcısının FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanması, 'Cemaat' adıyla bilinen FETÖ'nün yargı eliyle yarattığı mağduriyetin canlı örneği haline geldi.

ÖĞRENCİLER TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLDUKLARI GEREKÇESİYLE TUTUKLANDILAR

Üniversite öğrencisi Erkin Kocaman ve 5 arkadaşı, Haziran 2011'de terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla tutuklandı. Dönemin Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Kocaman ve öğrenci arkadaşları Kubilay Uçucu, Yusuf Yılmaz, Sevcan Göktaş, Uğur Pektaş, Ayça Kılınç'a terör örgütü üyeliğinden 7 ile 11 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Bu cezalar, Yargıtay tarafından da onaylandı. Öğrencilerin örgüt üyeliğinden verilen cezanın delili olarak ise 1 Mayıs'a katılmak, parasız eğitim istemek, Grup Yorum bileti satmak, basın açıklaması yapmak eylemleri gösterildi.

AİLELERİ YENİDEN YARGILANMALARINI İSTİYOR

Aralık ayında tahliye olması beklenen Erkin Kocaman'ın annesi Sevim Kocaman, yıllardır oğlunun suçsuz olduğunu anlatabilmek için çalmadık kapı bırakmadı. Oğlunun cezaevinde 6. yılına girdiğini söyleyen Sevim Kocaman, şunları söyledi: "Bizim çocuklarımızı içeriye girmesine neden olan kararları özel yetkili mahkemelerdeki FETÖ'nün elemanları verdi. Çocuklarımızı gözaltına alan polisler, yargılayan hâkim ve savcılar, kararı onayan Yargıtay üyeleri şimdi cezaevinde. Onlar içeri girdikleri halde bizim çocuklarımız onların mağdurları olarak halen içeride. Çocuklarımızın tahliye edilerek yeniden yargılanmasını istiyorum."

'OĞLUM İÇERİDE KALDIKÇA RADİKALLEŞECEK'

5 yıldır oğlunun suçsuz olduğunu anlatmak için Meclis'te AK Parti'liler dahil herkesi ziyaret ettiğini vurgulayan Sevim Kocaman, "Burhan Kuzu, Bekir Bozdağ, Ahmet İyimaya, Ayhan Sefer Üstün'le de görüştüm. Oğlum içeride kaldıkça radikalleşecek dedim. Oğlum örgüt üyesi değil dedim. Hepsi iddianameyi önce inceledi ve bu çocuklar boşuna yatıyor dediler. Ancak yine de bir çözüm bulunmadı" dedi.

ÖĞRENCİLERDEN BİRİ CEZAEVİNDE KANSERDEN ÖLDÜ

Kocaman, oğluyla ilgili soruşturmayı savcılar Ömer Tetik, Şeref Gürkan, yargılamayı hâkim Hayrettin Kısa'nın yaptığını, Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul ve üyelerin kararı onadığını, Kırıkkale İnfaz Hâkimi'nin de disiplin cezası verdiğini belirterek "Şimdi bu isimlerin tümü içeride" dedi. Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları bireysel başvurunun halen sonuçlanmadığına dikkati çeken Kocaman, oğluyla beraber yargılanan Çağdaş adlı öğrencinin bu süreçte cezaevinde kanserden öldüğünü anlattı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.08.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol