banner200
banner235
banner225
10 Mayıs 2016 Salı 14:03
ÇED toplantısında yurttaşlardan tepki
banner188
banner213
banner230

CANER AKTAN - Kocaeli

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Adapazarı İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi’nin ÇED toplantısı Kocaeli Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve MGS Proje MüşavirliknMühedislik firması Proje Koorditörü Metin Öz’ün halkı bilgilendirmek amacıyla katıldığı ÇED toplantıda yurttaşların projeye karşı olan tepkileriyle karşılaştı. Kartepe’de Uzunbey, Sarımeşe, Ertuğrul Gazi ve Ataevler mahalleleri sakinleri, İzmit’te ise Çayırköy, Durhasan, Solaklar, Tepeköy ve Sepetçi mahallelerinin sakinleri yerleşim yerlerinin yıkılacağı için projeye tepki gösterdi.

FABRİKALARI YIKSINLAR

MGS Proje Koordinatörü Metin Öz’ün projeyi vatandaşlara anlattığı sırada ilk tepki Kartepeli yurttaşlardan geldi. Kartepeli mahalle sakinleri, projenin POSCO ve yanında bulunan fabrikalara dokunulmaması amacıyla hat üzerinde bir U çizildiğini iddia etti. Ertuğrul Gazi Mahalle Muhtarı Yücel Turak, “Fabrikalara dokunulmaması için Kartepe’yi dümdüz ediyorlar. Bu kadar insan evsiz kalacağına fabrikaları yıksınlar. Bunca insan mağdur edilmesin. Benim mahallemde sadece 80 hanenin evi ve bir cami yıkılacak. Yazıktır, günahtır. Gücünüz yetiyorsa fabrikaları yıkın” dedi.

EN UYGUN GÜZERGAH

Mahalle sakinlerinin tepkilerini dinledikten sonra açıklama yapan Proje Koordinatörü Metin Öz, tüm çalışmaların yapıldığını ve en uygun hattın çizildiğini ifade etti. Metin Öz, “İnanın ki tüm alternatif yollar denendi. Gerekli çalışmalar yapıldı. Şu an için en uygun proje bu olarak gözüküyor. Ama biz bu ÇED toplantısını sizlerin tepkilerini almak için yapıyoruz. Mutlaka gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

PROJEYİ ONAYLAMIYORUZ

Projenin İzmit’teki ayağında ise hızlı trenin geçeceği bölgeden etkilenen Çayırköy, Tepeköy, Durhasan, Solaklar ve Sepetçi mahallelerinin sakinleri yerleşim yerlerinin yıkılacak olmasından dolayı şikayet etti. Bölgede yaşanacak sıkıntıları dile getiren Çayırköy Mahalle Muhtarı Aşır Akbaba, “Belediyemiz Çayırköy’de dahil olmak üzere projede adı geçen tüm mahallelerim imara açtı. Yani imar planlamaları yapıldı. Kent bu bölgelere doğru genişleyecek. Hal böyleyken nasıl bu proje bu mahallelerin kalbinden geçip gider. Kesinlikle biz bölge halkı olarak bu projeyi onaylamıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.05.2016 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol