banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Haziran 2016 Perşembe 17:03
Çayan Birben davası sonuçlandı: 3 sanık polis 1 yıl 8 ay hapis

BURAK ABATAY / @abatayburak

Yalova’da Mayıs 2012’de çıkan bir kavgayı ayırmaya çalışırken polislerin sıktığı biber gazından dolayı rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve üç günün sonunda da hayatını kaybeden Çayan Birben davasında yargılanan polislerin davası bugün neticelendi.

Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 sanığın yargılandığı davada 1 sanığa beraat verilirken, diğer 3 sanığa ise 2’şer yıl hapis cezası verildi. Sanıklara duruşmadaki iyi hallerinden dolayı 1/6 oranında cezai indirim uygulanarak cezaları 1 yıl 8 aya düştü.

Dava sonucunda, 231. Madde koşulların olmaması sebebiyle uygulanmadı ve karar ertelenmedi. Ancak 51. Maddenin birinci fıkrası uygulanarak sanıkların aldığı ceza ertelendi. Buna göre 3 sanığa da 3 yıl denetimli serbestlik kararı verildi. 3 yıl içerisinde suç işlememeleri halinde cezayı çekmiş sayılacaklar.

Birben ailesinin avukatı Halis Yıldırım dava sonucunu BirGün’e değerlendirdi. Adil bir yargılanma sürecinin yaşanmadığını ifade eden Yıldırım “Dava sonucunda verilen ceza işlenen suçun, fiilin karşılığı değildir. Öyle olmayınca da kamuoyu tatmin olmamıştır. Temyize açık bir karardır. Biz de temyize taşıyacağız. Zaten uzun süredir yerlerde sürünen yargı, burada da aynı pozisyonundadır. Adil olmayan bir karar çıkmıştır ortaya” diyerek davayı temyize götüreceklerini ifade etti.

Davayı izleyenler arasında CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş da vardı.

Şüpheli polisler İbrahim Baltacı, Serhat Ayhan Yeni, Ercüment Küçükakça ve Tekin Ceyhan’a TCK’nın ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçlamasıyla Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 23.06.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177