banner200
banner222
12 Ağustos 2016 Cuma 16:03
Çavuşoğlu: Türkiye'ye çağrılan diplomatlardan 32'si geri dönmedi
banner188
banner213
banner230

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye çağrılan diplomatlardan 32'sinin mazeretsiz geri dönmediğini söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülke dışında görev yapan çok sayıda diplomat Türkiye'ye geri çağrılmıştı.

Çavuşoğlu, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bangladeş'ten kaçan diplomatlarla ilgili soru üzerine Çavuşoğlu şu yanıtı verdi:

"Bangladeş'te görev yapan üç memurumuzu geri çağırmıştık. Bunlardan iki tanesi ABD'ye kaçtı. Bir tanesi Türkiye'ye döndü. Bakanlığımızda göreve başladı."

"Merkezde görevlendirmek üzere toplam 208 diplomatik kariyer memurunu geriye çağırmıştık. Mazeretsiz, izinsiz dönmeyen memur sayısı 32'dir. Bazılarının mazeretleri var, onlara biz izin verdik."

Çavuşoğlu ayrıca, Fethullah Gülen'in ABD'den iadesiyle ilgili dosyanın hazırlık aşamasında olduğunu ve ABD'den bu konuda olumlu sinyaller almaya başladıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyetin 23-24 Ağustos'ta Türkiye'de görüşmeler yapacağını söyledi.

Bozdağ: ABD Gülen'i iade etmezse Türkiye'yi teröriste feda eder

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Fethullah Gülen'in iadesine ve ABD heyetinin ziyaretine ilişkin "ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden 4 uzman 22 Ağustos'ta Türkiye'ye gelecek. ABD, Gülen'i iade etmezse, bu bir teröriste Türkiye'yi feda ettiği anlamını taşır" dedi.

Bozdağ, "Hukuk bir karar verecektir ama ABD'nin vereceği karar siyasi bir karardır. İade kararı da siyasi bir karardır. Hukuk sadece bu siyasi kararın vericilerine bir alt yapı oluşturmaktadır" diye konuştu.

Fethullah Gülen: Suçlamalar kanıtlanırsa dönerim

Diğer yandan Fethullah Gülen, Fransız Le Monde gazetesi için kaleme aldığı yazıda, kendisine yöneltilen suçlamaların onda birinin kanıtlanması durumunda Türkiye'ye dönmeye hazır olduğunu söyledi.

Le Monde'daki yazısında Fethullah Gülen şu ifadeleri kullandı:

"Tam işbirliği sözü verdiğim Türk hükümetine çağrıda bulunuyorum. Bu darbe girişiminin soruşturmasını bağımsız uluslararası bir komisyonun yapmasını talep ediyorum. Eğer bana karşı yapılan suçlamaların onda biri kanıtlanırsa, Türkiye'ye dönmeye ve en ağır cezayı çekmeye hazırım."

"2014 Ekim ayından bu yana, yargı sistemi siyasi vesayetin altında. Dolayısıyla adil yargılama ihtimali neredeyse hiç yok. Bu nedenle uluslararası bir komisyon oluşturulması çağrısında bulunuyor ve sonuçlarını kabul edeceğimi duyuruyorum."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.08.2016 16:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol