banner200
banner222
13 Mayıs 2016 Cuma 08:43
Cannes’da ‘güvenlik çemberinde’ ilk günler
banner188
banner213
banner230

Woody Allen’in yarışma dışı açılış filmi ‘Café Society’ iki buçuk-üç saatlik filmlerin çoğunlukta olduğu ve yüklü geçecek resmi seçkiye nane şekeri tadında hafif bir filmle başlamamızı sağladı. Film, tüm hafifliğine rağmen, 80’lik delikanlı Allen’ın bu kadar genç ruhlu bir aşk hikayesini yaratacak enerjiye hâlâ sahip olduğunun keyifli bir ispatı.
Cristi Puiu Cannes’ın yabancısı değil, Belli Bir Bakış bölümünde 2005’te (büyük ödülü alan) “Dante Lazarezcu’nun Ölümü” ile ve 2010’da ‘Aurora’ ile yer aldıktan sonra, ilk kez ‘Sieranevada’ ile resmi yarışmada yarışıyor. Filmin konusu aslında çok basit bir aile buluşması gibi görünüyor. Babasının 40’ı için annesinin evindeki duaya eşiyle birlikte katılan 40 yaşlarındaki doktor Lary burada teyzesinin ailesi ve diğer yakınlarıyla bir türlü başlayamayan bir aile yemeği yemeyi beklerken, duayı yapacak rahibin gecikmesi, aile içi dramlar, komünist dönem özlemiyle yaşayan neslin komünist kelimesini duymaya bile tahammül edemeyen gençlerle çekişmesi, komplo teorilerine körü körüne inanan aile fertlerinin “korku” dolu paranoyaları, her şey bir öğleden sonra boyunca “normal” bir geniş aile toplantısını çağrıştırıyor. Puiu’nun senaryo ve diyalogları gerçek bir deha ürünü, oyuncu yönetimi ise bir orkestra şefi virtüözlüğünde. Bellek, hatıralar, üstü örtülen aile sırları, geçmişin her aile ferdi tarafından ne denli farklı anımsandığı üç saatlik bir duyarlı anlatımla bizleri çok etkiledi. İlk gün gösterilme dezavantajını unutulması zor niteliğiyle avantaja çevirecek kadar...

2013 yılında festivalin olay filmlerinden biri olan “L’Inconnu du Lac-Göldeki Yabancı”nın (Belli Bir Bakış En İyi Yönetmen Ödülü) yönetmeni Alain Guiraudie, bu yıl “Rester Vertical-Yatay Kalmak” ile resmi yarışmada. Guiraudie’nin, Fransa’nın yarışmadaki sürprizi olması bekleniyordu. Oysa “Yatak Kalmak”ta yaşamının anlamını arayan bir genç kentlinin, “Derin Fransa”da kurtların arasında kalan bir kuzu analojisi pek gülünç olmuş bizce. Ama meraklıları ve çok sevenleri çıkacaktır elbette.

Mertoğlu’nun Albüm’ü Eleştirmelerin Haftası’nda

Mehmet Can Mertoğlu’nun ‘Albüm’ü, Serdar Akar’ın Gemide’sinden beri (1999) Eleştirmenlerin Haftasına (Semaine de la Critique) seçilen ilk film. Başrollerini Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın paylaştığı ‘Albüm’ böylece dünya galasını da Cannes’da yapıyor. Filmle ilgili yazıyı ve yönetmenle BirGün okurları için yaptığımız söyleşiyi önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 13.05.2016 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol