banner200
banner235
banner225
03 Haziran 2016 Cuma 11:03
Cameron: Türkiye on yıllar sonra da AB üyesi olamaz
banner188
banner213
banner230

İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasına karşı olduklarını belirtti. Cameron, “Türkiye'nin on yıllar sonra da AB üyesi olma şansı bulunmuyor” dedi. Cameron, AB'nin mülteciler konusunda Türkiye ile işbirliğini sürdürmesinden yana olduğunu da söyledi.

Sky News televizyonunun AB referandumuyla ilgili programına katılan David Cameron, İngiltere'nin AB üyesi olarak kalması gerektiğini tekrarladı. 23 Haziran'daki referandumda AB'den ayrılma kararı çıkmasının ülkeye zarar vereceğini belirten David Cameron “Çıkarsak ülke ekonomisini zarara uğratırız, paramız değer kaybeder, işsizlik artar, fakir bir ülke oluruz” dedi.

Başbakan Cameron, AB karşıtlarının uyarılarıyla halkı korkutmak istediği şeklindeki eleştirilerini geri çevirdi. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) de İngiltere'nin AB'den ayrılmaması gerektiği, aksi takdirde dünya politikasındaki ağırlığını kaybedeceği uyarısında bulunmuştu.

İngiltere Başbakanı Cameron, referandum sonucuyla ilgili olarak halkın tercihine saygılı olacağını söyledi. Cameron, halkı AB'de kalmaya ikna edebilmek için Brüksel'in artan ağırlığından duyulan endişeleri dağıtmaya çalışıyor. AB'nin ülkeye bazı imtiyazlar tanıdığını hatırlatan ve ortak para birimi Euro'yu hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini belirten Cameron, “AB üyesi olmasaydık, Birlik'e katılmaktan yana çıkardım” dedi.

Anketler AB karşıtlarıyla Birlik'te kalınmasından yana olanların başa baş gittiklerini gösteriyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.06.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol