banner200
banner235
banner225
11 Haziran 2016 Cumartesi 13:03
Çakırözer, suç sayılan 'Çocuk Hakları' kitabını sordu
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN / ANKARA

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabını okulda dağıttığı için hakkında soruşturma açılan öğretmen Zekayi Yıldırım'ı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu.

Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan soruşturma hakkında bilgi isteyen Çakırözer, "sakıncalı" bulunan kitapların bakanlığın hangi birimlerince belirlendiğini sordu.

Çakırözer, önergesinde şu sorulara yer verdi:

* Okullarda dağıtımı yapılacak yayınlar bakanlığınızın hangi birimi tarafından hangi denetimden geçmektedir?

* Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle, son bir yılda Türkiye genelindeki okullarda dağıtılan ve “sakıncalı” bulunan yayın var mıdır? Varsa bunlar hangileridir?

* Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle “sakıncalı” bulunan yayınların dağıtımını yapan kaç eğitimci bulunmaktadır? Sözü edilen eğitimciler hakkında yapılan idari/hukuki işlem ve bunların sonuçları nelerdir?

* Odunpazarı Belediyesi tarafından hazırlanan ve Kültür Bakanlığı’ndan da onaylı Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabı “sakıncalı” mıdır? Sakıncalı ise “sakıncalı” sözleşmeye bakanlık nasıl onay vermiştir ve bu “sakıncalar” nelerdir?

* Eğitim sendikaları; Odunpazarı Belediyesi’nin AKP tarafından yönetildiği dönemde dönemin Belediye Başkanı Sayın Burhan Sakallı tarafından okullarda öğrencilere kitap dağıttığını belirtmektedir. Bu bilgi de dikkate alındığında; Sayın Sakallı’nın kitap dağıtması suç kapsamına girmiyor ise bugün bir öğretmenin üstelik çocukların en temel haklarını anlatan bir kitabı dağıttığı gerekçesiyle soruşturma geçirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

* Öğretmen hakkında başlatılan işlem ile eğitimcilere gözdağı mı verilmek istenmektedir?

* Ülkemizde son dönemde tam da çocuk istismarlarının yoğun olarak yaşandığı bu dönemde, öğrencilerin ve ailelerinin hakları konusunda bilinçlenmelerinde hangi sakınca olabilir?

* Sadece Karaman’da değil, Eskişehir dahil ülkemizin dört bir yanındaki okullarda meydana gelen çocuklara yönelik taciz ve istismar olaylarında açılacak soruşturmalar konusunda kamuoyunda oluşan tepkilere rağmen gecikme yaşanırken, bilinçli yurttaş yetiştirebilecek türden yayınları dağıtanlara hızla soruşturma açılmasının gerekçesi nedir?

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.06.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol