banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Mart 2016 Çarşamba 14:02
Brüksel'de yakalanan kişi 3. saldırgan değil

Belçika medyası dün en az 34 kişinin öldüğü, 250 kişinin yaralandığı Zaventem havalimanı ve metro istasyonunu hedef alan saldırılarda üçüncü şüphelinin yakalandığını duyurdu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, medyada önce yakalanan kişinin baş zanlılardan Najif Laachraoui'nin olduğu haberleri çıktı ancak daha sonra o olmadığı açıklandı.

Yakalanan zanlının kimliğiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Brüksel'in Anderlecht mahallesindeki operasyon devam ediyor.

Havaalanında kapalı devre güvenlik kameralarının çektiği fotoğraftaki iki zanlının Halide ve Brahim el Bakraoui kardeşler olduğu bildirildi.

SAHTE KİMLİK TAŞIYORDU

Paris saldırılarında kullanılan bombaları imal ettiği sanılan şüphelinin DNA izlerine Paris saldırgınlarının Brüksel'de kullandığı evlerde rastlanmıştı.

Belçikalı yetkililer Laachraoui'nin Paris saldırıları baş şüphelisi Salah Abdeslam ile Eylül ayında Macaristan'a gittiğini söylüyor.

Abdeslam geçen hafta Cuma günü yakalandı.

Zanlılardan 18 Mayıs 1991 doğumlu Laachroui 2013 yılında Suriye'ye gittiğinden bu yana polis tarafından aranıyor. Şüpheli Salah Abdelslam ile yolculuk ederken Soufiane Kayal adına düzenlenmiş sahte kimlik taşıyordu.

Belçika televizyon kanalı RTBF, kimliği tespit edilen zanlılardan Halid el Bakraoui'nin 2011 yılında araba kaçırmaktan beş yıl hapis cezasına çarptırıldığını, Brahim'in ise 2010 yılı Ekim ayında polise ateş açmaktan ceza aldığını bildirdi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 23.03.2016 14:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177