banner200
banner222
25 Mayıs 2016 Çarşamba 12:43
Boşanan çiftlerin çocukları hukuk tarafından 'mal' olarak
banner188
banner213
banner230

Hukuk, boşanan çiftlerin çocuklarını İcra ve İflas Kanunu kapsamında bir mal gibi görüyor. Boşanan eşler çocuklarını icra memurunun düzenlediği haciz tutanağı ile görebiliyor ve tutanaktaki "borç miktarı" kısmına ise, "çocuk teslimi" yazılıyor. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, bu durumla ilgili, "İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik yapılarak çocuğun icra yoluyla annesine ya da babasına gösterilmesi trajedisine son verilmesi gerekir" dedi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, çiftlerin boşandıktan sonra velayeti eşinde kalan çocuklarını görmesine ilişkin değerlendirme yaptı. 'nın haberine göre, Gençcan, çocuğun velayeti olmayan anne veya babaya "haciz tutanağı" ile teslim edildiğini ve tutanaktaki borç miktarı kısmına "Çocuk teslimi" ifadesinin yazıldığını anlattı.

Sosya medya hesabından bilgi veren Gençcan, velayeti boşandığı eşinde olan çocuğunu görmek isteyen anne veya babanın oturduğu İcra Müdürlüğü'ne yolluk, araç ve uzman ücreti olarak ayda 2 kez ortalama 500 TL yatırması gerektiğini ifade eden Gençcan, "Parası olmayan çocuğunu görememektedir" dedi.

Çocuğunu icra yolu ile görecek olan anne veya babanın görüşme günü; önce haciz memurunu daha sonra varsa uzmanı alması gerektiğini kaydeden Gençcan, icra memurunun anne veya babaya çocuğunu haciz tutanağı karşılığında teslim ettiğini vurguladı. Gençcan, bu durumun çocuğun ruh sağlığını bozduğunu ifade etti.

İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik yapılarak çocuğun icra yoluyla annesine ya da babasına gösterilmesi trajedisine son verilmesi gerektiğini belirten Gençcan, sorunun çözümü için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sorumluluğunda Çocuk Teslim Merkezleri kurulması gerektiğini ve boşanan anne veya babaların çocuklarını görmesi için ücret alınmaması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.05.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol