banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
20 Mart 2016 Pazar 08:03
Bombanın ardından halk evlerine çekildi

ONUR EREM @onurerem

İstiklal Caddesi’ndeki patlama yüzlerce metre öteden duyulacak güçteydi. Çevre mahallelerde halk ve esnaf panik halinde olup biteni anlamaya çalışırken polisler İstiklal Caddesi’ni hızla yaya trafiğine kapattı.

Turistler ve işçiler boşalttı
Patlamanın ardından Taksim Meydanı’na vardığımda meydan halka kapatılmıştı. Gazetecilere ise meydana girip İstiklal Caddesi’nin başladığı noktaya kadar ilerleme hakkı verilmişti. Turistler ellerinde valizlerle panik içinde bölgeden ayrılmaya çalışıyordu. Taksim’deki işyerlerinin de teker teker kepenk indirmesiyle birlikte İstiklal Caddesi ve civarında çalışan binlerce işçi de işyerlerinden çıkarak evlerine döndü.

Turistler ve çalışanların ayrılmasının ardından Taksim Meydanı ıssızlığa büründü. Günde 2 milyon kişinin yürüdüğü İstiklal Caddesi’ndeki tek ses, caddenin tepesinde uçan helikopterin gürültüsüydü.Sessizliği bozan gelişme ise İstanbul Valisi Vasip Şahin’in olay yerine gelişi oldu. Patlamadan yaklaşık bir saat sonra Taksim’de incelemelerde bulunan Vasip Şahin için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Büyük bir araç konvoyuyla İstiklal Caddesi’ne gelen Şahin’in özel korumaları ellerinde çelik perdelerle olası bir saldırı için hazır bekledi.

Komşu ilçeler de bomboş
Şahin’in ayrılışından sonra komşu ilçelerdeki duruma bakmak için ben de bölgeden ayrıldım. Kabataş’ta vapur iskelesi ve otobüs duraklarında bekleyen insanlar kimin canlı bomba olabileceğini düşünerek korkuyla birbirine bakıyordu. Beşiktaş’ta ise Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin önünde yoğun önlemler alınmıştı. Polisler, iskelelerin civarındaki meydanı şerit çekerek kapatmış, meydandaki otobüs duraklarına ise araçların yanaşmaması için beton bloklar yerleştirilmişti. Zincirlikuyu ve Şişli sokaklarında da neredeyse insan kalmamıştı. İstanbul halkı yeni bir patlama korkusuyla evlerine çekilmişti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 20.03.2016 08:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177