banner200
banner222
17 Mayıs 2016 Salı 09:23
BM Bölge’ye heyet gönderiyor
banner188
banner213
banner230

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserinin “Türkiye’nin güneydoğusundaki operasyonlarda silahsız sivillerin vurulduğuna dair raporlar olduğunu” söyleyerek bağımsız araştırmacılara izin verilmesi çağrısı kabul edildi.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville’in imzasıyla 13 Mayıs’ta resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığının bir mektupla araştırma ve inceleme için kendilerini davet ettikleri ifade edildi.

Bodrumlar araştırılsın

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad al-Hussein, 10 Mayıs’taki açıklamasında Türkiye’ye, güvenlik güçlerinin uyguladığı insan hakları ihlallerinin incelenmesi için bağımsız soruşturmacılara izin vermesi çağrısında bulundu. Komiserliğin açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı’nın geçen hafta kendilerine ulaşan mektubunda, “Hükümetin Komiserlikten bir heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyacağının belirtildiği” yer aldı. Açıklamada şöyle denildi: “İnsan Hakları Yüksek Komiseri de geçen Çarşamba günü Türkiye hükümetine gönderdiği mektupta, anlaşmalara göre BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden bir heyete ülkeye giriş izni vermesi ve heyetin uluslararası hukukun ihlal edildiği iddialarını bağımsız şekilde incelemesi talebimizi yineledi. Talepte, BM İnsan Hakları heyetinin araştırması için gereken tüm izinlerin verilmesi, heyetin operasyonlardan etkilenen halkla, yetkililerle görüşebilmesi ve etkilenen alanlara girebilmesi, belgelere ulaşabilmesiyle ilgili hiçbir yasaklamanın konulmaması gerektiği belirtildi. En kısa zamanda bir heyet yollamak için hazırız. Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre heyetin araştırmasının, Türkiyeli yetkililerce hoş karşılanmasını ve desteklenmesini bekliyoruz.”

‘Yakılarak öldürme’

Zeid Raad al-Hussein “kendisine, Türkiye’nin güneydoğusundaki güvenlik operasyonları sırasında silahsız sivillerin askeri araçlardaki keskin nişancılarca vurulduğuna dair raporlar ulaştığını” söylemişti.

BM, Şırnak’ın Cizce ilçesinde güvenlik güçlerince etrafı sarılmış bodrumlarda mahsur kalan 100’den fazla insanın yakılarak öldürüldüğüne dair raporların da araştırılmasını istemişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.05.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol