banner200
banner222
03 Ağustos 2016 Çarşamba 17:44
Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nden Kadınlar İçin Bisiklet
banner188
banner213
banner230

Bisiklet kullanan kadınların bir araya gelip oluşturdukları Bisikletli Kadın İnsiyatifi, Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu hazırladı.

Hazırlanan kılavuzda, kadınlar için gündelik hayatta bisiklet binmeyi kolaylaştırıcı bilgi ve deneyimlerin yer aldığı kılavuzda, bisiklet satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan, bisikletle yola çıkmadan önce, rota belirlerken, trafikte bisiklet kullanırken yapılması gerekenlere ve bakım ve tamir ipuçlarına kadar pek çok bilgi ve deneyim yer alıyor.

Bisikletli Kadın İnsiyatifi açıklamasında kılavuza dair bilgileri şöyle sundu:

"Bizler, gündelik hayatımızda bisiklet kullanan, bazen işe giderken, bazen çocuğumuzu okula bırakırken bisiklet süren kadınlarız. Fakat sayımız az. Diğer taraftan bizim gibi bisiklet kullanmak isteyen pek çok kadın olduğunu biliyoruz. Sadece biraz desteklenmeye, mümkün olduğunu görmeye ihtiyaçları var. Biz de bu amaçla bir araya geldik ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni kurduk. Bizler bugüne kadar pek çok şeyi deneye yanıla öğrendik. ETİ Sarı Bisiklet Projesi işbirliği ile oluşturduğumuz Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu’nda bisiklet binmeye hevesli kadınlarla tüm bu deneyimlerimizi paylaşıyor, onların sorularını yanıtlıyoruz.

Sosyal medya üzerinde üç binden fazla kadının oluşturduğu Bisikletli Kadın İnisiyatifi, kadınlara yönelik dayanışma ağını harekete geçirdi, yapılan etkinliklerle kadınlar bisiklete binme konusunda birbirlerine cesaret verdiler ve yol gösterdiler. Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu, 2015 yılı içinde başlayan ve gelişerek büyüyen, pek çok kadının hayatına dokunan bu işbirliğinin etkilerinin daha çok kadına ulaşması amacıyla oluşturuldu. Gündelik hayatında bisiklet kullanan kadınların katkılarıyla hazırlanan kılavuzun pek çok kadına ilham vermesi ve yol göstermesi dileğiyle."

Kılavuzu indirmek için tıklayınız.

Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ne üye olmak için facebook.com/groups/bisikletlikadininisiyatifi

***

Kılavuzda Bisikletli Kadın İnisiyatifi üyelerinin bisiklet hikayeleri de yer alıyor.

“Anne oğul bisikletle geçirdiğimiz zamanları hiçbir şeye değişmem.” – Emel Sali

“Bisiklet hem okula gidiş gelişimi hem kampüs içi ulaşımımı kolaylaştırdı.” – Büşra Eser

“Bisiklet ayağımı yerden kesiyor, okula, alışverişe, sahile, her yere bisikletimle gidiyorum; sürerken en çok kendimi yokuş aşağı bırakmayı seviyorum.” – Melike Cengiz

Kılavuzun tamamı için tıklayınızKaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.08.2016 17:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol