banner200
banner222
02 Haziran 2016 Perşembe 17:43
BirGün'ün 'Bir Suriyeli kampı da Dersim’e mi?' haberi Meclis'te
banner188
banner213
banner230

ELÇİN YILDIRAL
elcinyildiral@gmail.com
@elcinyildiral

Tamamı Alevi olan 8 bin nüfuslu Dersim’in Mazgirt İlçesi’ne 3 bin kişilik Mülteci Kampı inşa edilmesinin planlandığını ortaya çıkaran BirGün Gazetesi’nin “Bir Suriyeli kampı da Dersim’e mi?” haberi Meclis’e taşındı. CHP Dersim Milletvekili Gürsel Erol, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yazılı olarak cevaplandırması talebiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde Milletvekili Erol, Bakan Ala’ya, “Tunceli Mazgirt İlçesinde çadır kent kurulacağı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu bölgenin seçilmesinin nedenleri nelerdir?” sorusunu yöneltti.

Valilik inkar etse de…

Tunceli Valiliği ise dün internet sitesinden konu ile ilgili açıklama yaparak Mazgirt’te Mülteci Kampı çalışmasının yapılmadığını iddia etti. Valilik açıklamasında, “Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün, AFAD Başkanlığının veya herhangi bir kamu kuruluşunun Mazgirt ilçemizde mülteci kampı, konteynır kent veya çadır kent kurulması gibi herhangi bir çalışması ve planlaması bulunmamaktadır” denildi.

Ancak Valilik ilçede Mülteci Kampı yapılmayacağını inkar etse de, Maraş’ta da benzer bir şekilde kamp iddiaları devlet yetkililerince yalanlanmış daha sonra kampın yapılacağı ortaya çıkmıştı. Şu anda Maraş’ta kampın inşasına devam ediliyor.

Nüfus mühendisliği yapılıyor

1 Haziran tarihli haberde Maraş ve Divriği'nin ardından Dersim'de de Alevi yerleşim birimlerine Suriyeli mülteci kampı inşa edilmesinin planlandığı, kampın 3 bin kişi kapasiteli olacağı bilgisine yer verilmişti.

Kamp ile ilgili yerel yöneticilerin ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin görüşlerininde yer aldığı haberde ÖDP’li Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, kamp projesini “Yeni bir Dersim 38 projesi” olarak değerlendirdiklerini belirtmişti. Türkel, “Bu projenin burada hayat bulmasının mümkünatı yok. Burası Maraş değil. Demografik yapı 100 yıllardır değiştirilmek isteniyor burada. Kimse kusura bakmasın böylesi bir projenin hayat bulması, yeni bir Dersim 38 Katliamı’na zemin oluşturması anlamına gelir. Yeni bir kültür, coğrafya, nesil yaratılmak isteniyor” ifadelerini kullanmıştı

Mazgirtliler Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Karataş da Dersim’in belli bir kültürü ve yaşantısı olduğuna dikkat çekerek, “Bu kültüre sahip çıkmak için de bedel ödedik, ödemeye de devam ederiz. Kampı tamamen Dersim’i yozlaştırma girişimi olarak görüyoruuz. Demografik yapı değiştirilerek siyasi rant elde edilmek isteniyor” sözleriyle tepkisini dile getirmişti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 02.06.2016 17:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol