banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Şubat 2016 Pazar 08:42
BirGün’le dayanışma sürüyor

Gazetemİzin üyelik kampanyasına destek sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir ile Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, PM üyesi Gamze Taşçıer dün, gazetemizin Ankara bürosunu ziyaret ederek hem üyelik işlemlerini yaptılar hem de desteklerinin süreceğini söylediler.

Türkiye’ye yayacağız

Ankara büromuza bir ziyaret de Eğitim-Sen Ankara şubelerine üye olan kamu emekçilerinden geldi.

BirGün’ün ayakta kalmasının emek hareketi için çok önemli olduğunu söyleyen Eğitim Sen üyeleri, “Tüm üyelerimize BirGün gazetesinin çağrısına kulak vermeye çağırıyoruz. Desteğimiz sadece Ankara ile de sınırlı kalmayacak. Tüm ülkede bu dayanışmayı örgütleyeceğiz” dedi.

Divriği Kültür Gençlik Komisyonu’ndan bir heyet de, “Ezilenlerin sesi olan BirGün gazetesine omuz vermeye geldik” diyerek dün gazetemize destek ziyareti gerçekleştirdi. Heyet adına konuşan Berivan Özenç, “Yaşayacağımız güzel günler olduğu inancını taşıyan herkesi BirGün’le dayanışmaya çağırıyoruz. BirGün halktır ve bizlerin sesidir”dedi.

***

Nasıl üye olurum?

dukkan.birgun.net adresine girerek kayıt oluşturabilir, istediğiniz paketi seçerek BirGün'e üye/destek olabilirsiniz.

Yurtdışından kampanyaya katılmak isteyen okurlarımız için:

1. yöntem: dukkan.birgun.net adresine girerek üye kaydı oluşturabilirsiniz. Burada adres kısmına Türkiye ve Birgün Gazetesi / Şişli yazmanız yeterli olacaktır. Ödeme kısmında kredi kartı olarak Türkiye'den alınan kredi kartları geçerlidir. Kredi kartı kullanamayacaksanız havale veya PayPal ile ödeme yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda havale ve PayPal bilgileri otomatik olarak sayfada gözükecektir. BirGün hesabına ödeme geçtikten sonra kaydınız açılacak, size geri dönüş maili gelecektir.

2. yöntem: Sistem üzerinden kayıt açamayan okurlarımız aşagıdaki hesap numaralarına ödeme yaptıktan sonra ödemeyi yapan kişinin isim, soyisim, mail adresi ve ödeme miktarı bilgilerini abone@birgun.net adresine "yurtdışı kayıt" başlığıyla mail atmaları yeterli olacaktır.

Swift kodu: ISBKTRIS

* İş Bankası TL Hesabı IBAN No: TR 78 0006 4000 0011 0800 7771 58

* Euro Hesabı IBAN No: TR 06 0006 4000 0021 0801 4847 06

* Dolar Hesabı IBAN No: TR 39 0006 4000 0021 0801 4846 94

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 07.02.2016 08:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177