banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
02 Haziran 2016 Perşembe 09:43
Bir bakkal, belediye başkanının katıldığı törenle dükkânını

Yalova'da uzun yıllardır esnaflık yapan Hakkı Şengün, işlettiği bakkal dükkânını kapatmaya karar verdi. Dükkân, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın da katıldığı törenle kapatıldı.

Cumhuriyet’ten Faruk Kırtay’ın haberine göre; Vefa Salman dükkanın kapanışını, “Hep dükkan açacak değiliz ya, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Hakkı ağabeyimizin dükkanının kapanışı için bir araya geldik” diyerek gerçekleştirdi.

CHP'li Salman kapanışta yaptığı konuşmada, dükkan sahibi Hakkı Şengün için; “İnsanın hayatında her zaman bir dönüm noktası vardır. Hakkı ağabeyim de benim hayatıma girmiş özel insanlardan biri, baba dostu, yıllarca berberlik yaptı. Ben çocukken benim ilk berberimdi. Ona yıllarca tıraş oldum. Daha sonra kendine küçük bir bakkal dükkânı açtı. Her zaman yanına uğruyordum." dedi.

"Dükkanı kapatacağım dediğinde yanında olacağına söz verdim" diyen Salman, "Bugün verdiğim sözü yerine getirerek Hakkı ağabeyimin dükkân kapanışını yaptık. Açılırken iyi de kapanırken mi kötü? Türkiye’ye örnek olsun. Hakkı ağabeyim artık özgürlüğüne kavuştu. Emekliliğin tadını çıkartacak. Olaya böyle bakmak lazım." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 02.06.2016 09:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177