banner200
banner222
24 Haziran 2016 Cuma 14:24
Binali Yıldırım'dan İngiltere referandumuna ilişkin açıklama
banner188
banner213
banner230

Başbakan Binali Yıldırım, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden çıkma (Brexit) kararı hakkında, "Türkiye AB yolunda çalışan bir ülke. Gözlemlerimizi, tespitlerimizi, birliğin karar mercileriyle paylaştık. Biz birliğin güçlenerek devamından yanayız. Bu bölgenin, Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için önemli bir konudur" dedi.

Habertürk'teki habere göre, Başbakan Yıldırım, İngiltere'de yapılan referandumdan çıkan sonucu yorumladı. Yıldırım, "İngiltere'de dün bir referandum oldu. İngiltere seçmeni birlikten ayrılma yönünde bir irade ortaya koydu. Aldıkları bu karar, İngiltere halkı için ümit ederim doğru ve hayırlı bir karardır. Bizim söz söylememiz pek bir anlam ifade etmez. Bu kararın asıl muhatabı olan AB bu gelişmeyi çok iyi okumalı ve gelecek vizyonunu gözden geçirmeli. Kapsayıcılığını, koruyuculuğunu bütün üyelerini içine alacak şekilde ideal bir noktada olmadığı ortaya çıkıyor" dedi.

Avrupa Birliği makamlarıyla iletişime geçildiğini söyleyen Binali Yıldırım, "Türkiye AB yolunda çalışan bir ülke. Gözlemlerimizi, tespitlerimizi, birliğin karar mercileriyle paylaştık. Biz birliğin güçlenerek devamından yanayız. Bu bölgenin, Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için önemli bir konudur. İngiliz seçmenin kaygılarının iyi okunması birliğin gelecekteki durumu hakkında da önemli sonuçlar doğuracaktır. Cameron kampanyasını Türkiye üzerine oturtmasına rağmen, acip laflar etmesine rağmen İngilize seçmeni riayet etmemiştir. Cameron'a İngiliz halkına talimat vermiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin üyelik sürecinde bir referandum yapılıp yapılmaması sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin birliğe tam üyelik süreci verilmesi aşamasında bu kararı Trük milleti verir. Biz gerekli çalışmaları yaparız, o gün geldiğinde kararı veren millettir" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.06.2016 14:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol