banner200
banner235
banner225
19 Mayıs 2016 Perşembe 14:04
Binali Yıldırım kimdir?
banner188
banner213
banner230

AKP'nin Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım kimdir? İşte Binali Yıldırım'ın açıklandığı kadarıyla kabaca siyaset geçmişi:

Binali Yıldırım 20 Aralık 1955'de Erzincan'ın Refahiye ilçesine doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Akabinde 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi'nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. Yine 1990-1991 yılları arasında İsveç'te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa'da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlük görevinde bulundu.

58., 59. ve 60. Hükûmetlerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. dönem AKP İstanbul, 23. dönem AKP Erzincan, 24. ve 26. dönem AK Parti İzmir milletvekilliği yaptı. 2014 Türkiye yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için yarıştı. Oyların %36'sını alarak seçimi ikinci sırada tamamladı.5 Haziran 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlık görevine getirilmiştir. 24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükûmet'e Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak atandı.

PAMUKOVA FACİASI

Bakanlığı sırasında 22 Temmuz 2004 günü Pamukova tren kazası meydana gelmiş, istifa çağrılarının ardından istifa etmeyeceğini açıkladı.

Binali Yıldırım'ın iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bildiği özgeçmişinde yazılıyor.

EŞİ SEM YILDIRIM

Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım Erzincan Refahiye'nin Kayı Köyü'nden. Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım emekli öğretmen. AKP'nin aktif kadınları arasında yer alan Semiha Yıldırım, çeşitli ihaleci vakıfların etkinliklerinde boy gösteriyor.

Binali Yıldırım'ın Erkam Yıldırım ve Ahmet Yıldırım adında iki oğlu bulunuyor. Oğlu Erkam Yıldırım gemi taşımacılığı işi yapıyor. Erkam Yıldırım ve kardeşi Büşra Yıldırım'ın ortak oldukları Derin Denizcilik adlı bir şirketleri bulunuyor. Merkezi İstanbul Üsküdar'da olan şirketin faaliyet konusunu da "yurt içi ve yurtdışında deniz taşımacılığı" olarak tanımlı. Yıldırım'ın üç çocuğunun ayrıca Subaru'nun İstanbul'daki 4 bayisinden birisi olduğu da yansıyan bilgiler arasında yer aldı. Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım hayatını 2012 yılında İlknur Yıldırım ile birleştirmişti. Erkam Yıldırım'ın nikahına dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan şahitlik yapmıştı.

Erkam Yıldırım ayrıca kumar masasında çekilen fotoğraflarıyla kısa süre önce gündeme gelmişti.

Binali Yıldırım'ın kızı Büşra Yıldırım da kardeşi Erkam Yıldırım gibi gemi taşımacılığı işiyle uğraşıyor. Kamuoyunda pek görülmeyen Büşra Yıldırım 2005 yılında hayatını Özhan Köylübay'la birleştirmişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.05.2016 14:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol