banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Şubat 2016 Salı 13:22
Bill Gates ‘devletinin yanında’: Apple şifreyi kırmalı

Teknoloji devi Apple ile ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) arasındaki gizlilik tartışmasına Microsoft’un sahibi Bill Gates de katıldı. Financial Times’a konuşan Gates’e göre Apple terörizmle mücadele etmek için FBI’a destek olmalı.

Diken'de yer alan haberde, FBI Apple’dan Kaliforniya eyaletinde 14 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan San Bernardino saldırganı, IŞİD destekçisi Syed Rizwan Farook’un telefonuna ait şifreyi kırmasını istemiş, ancak mahkeme kararına rağmen Apple, gizlilik haklarının ihlalini gerekçe göstererek talebi reddetmişti.

Apple’a Google, twitter ve Facebook’tan da destek gelmişti.

Ortada münferit bir talep olduğunu belirten Gates ise bunun herhangi birinin telefon şirketinden ya da bankadan kayıtları talep etmesinden farkı olmadığını savundu.

Mahkeme kararı, Apple’dan, FBI’ın, telefonun şifresinin 10 kez üst üste yanlış girilmesi durumunda devreye giren ‘bellekten silme’ özelliğini aşmasına yardımcı olmasını istiyor.

Apple, kullanıcılarından da şirket politikasını desteklemelerini istemiş, ancak kullanıcılardan bazıları güvenlik için bilgilerin FBI ile paylaşılmasından yana görüş belirtmişti.

Teknoloji şirketleri ile FBI arasındaki ilk gizlilik ihtilafı 2014 yılında FBI Başkanı James Comey’in Apple ve Google’ın yeni işletim sistemleri yüzünden telefonların kolayca takip edilemediğini belirtmesi üzerine yaşanmıştı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 23.02.2016 13:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177