banner200
banner222
07 Nisan 2016 Perşembe 11:42
Beyonce: Polis şiddetine karşı çıkıyorum
banner188
banner213
banner230

ABD'deki polis şiddeti karşısında tepkisini her fırsatta ortaya koyan siyahi şarkıcı Beyonce, özellikle Super Bowl şovundan sonra 'polis düşmanı' olarak yaftalanmasına karşı çıktı. Feminist yönüyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Beyonce, "Bir erkek, kızının oğullarıyla aynı fırsatlara sahip olması gerektiğini düşüyorsa, feministtir" dedi.

İleri Haber'de yer alan habere göre; Polislerin siyahlara yönelik şiddetini protesto amaçlı gösterilere destek veren, Super Bowl performansında şovu ve kıyafetiyle ırkçılıkla mücadele eden Kara Panterler örgütüne göndermede bulunan, son single’ı Formation’ın klibinde yine polis şiddetini eleştiren ve bu sebeplerden polisin korumak dahi istemediği siyah şarkıcı Beyonce sonunda hakkındaki iddialara cevap verdi.

​'EN GÜÇLÜ SANAT YANLIŞ ANLAŞILIYOR'
Polis karşıtı olmadığını vurgulayan Beyonce, yalnızca adalet ve uzlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesini istediğini söyledi. Elle İngiltere’deki röportajında ‘suskunluğunu bozan’ Beyonce, “En güçlü sanatın genelde yanlış anlaşıldığı kanaatindeyim. Ama verdiğim mesajı polis karşıtı olarak algılayan herkes tamamen yanılıyor” ifadelerini kullandı.

'POLİSLERE KARŞI OLMAKLA POLİS ŞİDDETİNE KARŞI OLMAK FARKLI ŞEYLER'
“Güvenliğimizi sağlamak için kendilerini feda eden polis ve polis ailelerine büyük hayranlık ve saygı duyuyorum” diyen Beyonce, “Ama açık konuşalım: Ben polis şiddeti ve adaletsizliğe karşı çıkıyorum. Bu ikisi farklı şeyler” diye konuştu.

​Beyonce sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyah Tarihi Ayı’nda kökenimi ve kültürümü kutlamış olmam birilerini rahatsız etmişse, şunu söyleyebilirim ki o duygular Formation videosundan, hatta benden önce de vardı. Yarattığım bu şeyle gurur duyuyorum. Birtakım şeyleri olumlu anlamda ileri taşıyan bir tartışmanın parçası olduğum için de gururluyum.”

'FEMİNİSTİN TANIMI OLDUKÇA BASİT'
Öte yandan Elle dergisi, Beyonce’ye çıktığı son dünya turu konserlerinde barkovizyonda ‘FEMİNİST’ yazdığını hatırlatıp kendisinin de bir feminist olup olmadığını sordu.

Beyonce, bu soruyu şöyle cevapladı: “İnsanların feministin ne olduğunu bildiğinden ya da anladığından pek emin değilim ama aslında oldukça basit. Feminist, erkek ve kadınların eşit haklara sahip olması gerektiğine inanan kişidir. Feministliğin neden olumsuz çağrışımlar yaptığını veya neden karşı cinsi dışarıda bırakması gerektiğini anlamıyorum. Bir erkek, kızının oğullarıyla aynı fırsatlara sahip olması gerektiğini düşüyorsa, feministtir. Bu eşitsizliklerin yok olması için çalışmak da feministliktir ama daha da önemlisi bu yönde çaba göstermek sizi hümanist yapar.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 07.04.2016 11:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol