banner200
banner235
banner225
09 Ağustos 2016 Salı 13:23
Beştaş pasaport iptallerini ve yurtdışı yasaklarını sordu
banner188
banner213
banner230

BirGün Ankara

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, yurt dışı çıkış ve girişlerdeki pasaport iptallerini ve pasaportlara zayi kaydı düşülmesini İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

Hakkında gözaltı kararı bulunmayan gazeteci Hayko Bağdat’ın yurtdışı dönüşünde pasaportuna el konulması ile kamuoyuna yansıyan pasaport ihlallerine dikkati çeken Beştaş, pasaport iptalleri ve yurtdışı yasakları gibi durumların ardı ardına yaşanırken gazetecilerin ve avukatların pasaportlarına el konulan gruba dahil olmaya başladığını söyledi.

Yurt dışına çıkışı engellenen avukatların pasaportlarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen “zayi kaydı” düşülerek pasaportlarına el konulmasının nedeni soran HDP’li Beştaş, Meclis Başkanlığı'na sunduğu önergesinde, Ala'ya şu soruları yöneltti:

"Yurt dışına çıkmak isteyen yurttaşların pasaportlarına el konulma gerekçesi nedir?

OHAL ilanının ardından yayımlanan KHK’de pasaportu iptal edileceği belirtilen kişiler haricindeki vatandaşların pasaportlarına el konularak ülkeden çıkışlarının engellenme gerekçesi nedir?

Gazeteci Hayko Bağdat’ın yurt dışına çıkış anı ile giriş yaptığı kısa zaman diliminde ortaya çıkan hangi durum gazetecinin pasaportuna el konulmasına sebep olmuştur?

Emniyet tarafından aktarıldığı üzere, 15 Temmuz'u takiben Hayko Bağdat dâhil tedbiren tüm gazetecilerin pasaportlarının iptal edilmiş olmasının gerekçesi nedir? Neden tüm gazetecilerin pasaportları iptal edilmiştir ve ifade edilen “düzeltme” hangi kriterler esas alınarak yapılacaktır?

Vatandaşların pasaportları hangi kriterler esas alınarak iptal edilmiştir?

Pasaportları iptal edilen avukatlar için hangi kriterler baz alınmıştır? Gazeteci ve avukatlar haricinde hangi meslek grubuna ait vatandaşların pasaportları iptal edilmiştir?

Pasaport iptali haricinde kolluk tarafından yurt dışına çıkışı engellenen vatandaşların pasaportlarına “zayi kaydı” hangi gerekçe ile konulmaktadır? Bunun yasal dayanağı var mıdır?

Pasaportları iptal edilen yahut pasaportlarına zayi kaydı düşülen vatandaşların muhalif kesimden olmasının izahı nedir?

OHAL ilanının ardından akademisyenlere getirilen yurt dışı yasağı ile vatandaşların pasaportlarına el konulmasına dair uygulama benzer bir karar ve iradenin neticesi midir?

Yurt dışı yasağı tüm ülke vatandaşlarını kapsamakta mıdır?

Yurt dışı yasağı uygulamasının amaç ve dayanağı nedir?

Pasaportlara el konularak bireylerin yurt dışına çıkışlarının yasaklanması seyahat özgürlüğü bağlamında Anayasa ihlali değil midir?

Devletin kendine OHAL ilanıyla pasaport iptalleri arasındaki bağ nedir?"

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.08.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol