banner200
banner222
28 Eylül 2016 Çarşamba 17:03
'Ben Ruhi Bey Nasılım'a 40. yılında özel baskı
banner188
banner213
banner230

Turgut Uyar ve Cemal Süreya ile birlikte "İkinci Yeni"nin öncü şairleri arasında sayılan Edip Cansever’in öne çıkan şiir kitaplarından, Türk Dil Kurumu Şiir Ödüllü “Ben Ruhi Bey Nasılım”, ilk basımının 40. yılında özel bir baskıyla okurla buluşturuldu.

Yapı Kredi Yayınları sunuşta şiir kitabını şöyle anlatıyor:

"Ruhi Bey kimdir? Edip Cansever’in toplumsal planda yıpranmış, tıkanmış bir zihnin dağınıklığı içindeyken karabasandan kurtulmanın aracı yaptığı dramatik bir bilinçaltı figürdür. Edip Cansever, kendi hayatını parça parça şiirleştirdiği sırada, bir yaz günü Krepen Pasajı’nda bir başına otururken, 'sakalları uzamış, saçları dökük ve yağlı, askılı pantolonunu karnının üstüne kadar çekmiş, omzunda birkaç kemerle dolaşan, kimselerle konuşmayan ama kendiyle konuşur gibi dudakları kıpırdayan bir adam' çıkar karşısına. 'Kitap o günkü rastlantıdan sonra hızla gelişti' der Cansever. Ruhi Bey modern şiirimizin en güçlü figürlerindendir. Çağrılmayan Yakup ve Tragedyalar’da denediği dramatik şiir kalıplarını yeniden kurarak kendi şiir anlayışının doruğuna bu kitapla çıkar şair. Kendine özgü şiir tekniklerini işleyip derinleştirerek 'Edip Cansever sesi'ne ulaşır.

Ben Ruhi Bey, mutlu olan Ruhi Bey
Ölümü gömdüm, geliyorum
Bir sonbahar günüydü, geliyorum
Güneşler buz gibiydi, geliyorum
Ve bütün kötülükler
Ölümün armaları gibiydi
Size anlatırım, geliyorum"

Şiirinin temeli “bireyin yalnızlığı ve yabancılığının güdülediği sonsuz arayış çabası” biçiminde özetlenen Cansever'in, Ben Ruhi Bey Nasılım kitabıyla, 1969'da Çağrılmayan Yakup’la başlayan sol siyasal eylemlere duygusal ve düşünsel planda katılışının son bulduğu ve toplumsal planda yaşanan “yenilgi”nin ardından yeniden bireysele döndüğü ifade ediliyor." (Cnnturk.com)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 17:03
Anahtar Kelimeler:
BASKI
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol