banner200
banner235
banner225
31 Mart 2016 Perşembe 11:43
Belediyelere kayyım atamak için yasa taslağı hazırlandı
banner188
banner213
banner230

AKP, yerel yönetimler reformu üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Hazırlanan tasarıya göre, “teröre bulaşan” belediye başkanları görevden alınacak, yerlerine kamu yöneticileri arasından atama yapılacak.

AKP, HDP’li belediyeler için yasa tasarısı hazırladı. Buna göre görevden alınan belediye başkanlarının yerine atamalar yapılacak.

AKPYerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Özhaseki, tasarı için “Atananların, kayyIm benzeri görev ve yetkileri olacak” dedi.

Habertürk’te yer alan habere göre, AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, TBMM’de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Belediyelerle ilgili yasa taslağı çalışmalarını tamamladıklarını, yakında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacaklarını söyleyen Özhaseki, “HDP’li belediyelerle ilgili nasıl bir düzenleme olacak?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“İki konu var, birisi görevini kötüye kullanmakla, diğeri de teröre ilişmekle ilgili. Görevini kötüye kullanana ya da yapmayana ihtar veriliyor, uyarılıyor, süre veriliyor. İkincisi apayrı bir şey; çünkü terör olunca her şey biter, demokrasi kalmaz. Oradaki mesele, teröre ilişeni görevden almayla ilgili. Görevden alınan belediye başkanının yerine, büyükşehirlerde ve illerde İçişleri Bakanlığı, belde ve ilçelerde valiler birini atayacak.”

KayyIm benzeri görev ve yetkiler

Özhaseki, görevden alınan belediye başkanı yerine gelecek ismin, belediye meclisi üyeleri arasından değil, kamu yöneticileri arasından atanacağı belirterek “Kayyum benzeri bir uygulama mı olacak?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Adına kayyum denmez ama benzer görev ve yetkiler olacak. Tabi taslaktaki düzenlemeler için siyaseten karar verilmesi lazım. Başbakan kabul edecek mi, etmeyecek mi, daha belli değil.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 31.03.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol