banner200
banner235
banner225
02 Haziran 2016 Perşembe 12:23
'Bankacılık sistemi çökebilir'
banner188
banner213
banner230

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, ABD'de devam eden Rıza Sarraf soruşturması kapsamında 6 Türk bankasının adının geçtiğini belirterek "Uyarıyoruz, girişimleri yapmak zorundasınız. Bankacılık sistemi çökebilir" dedi.

Aksünger, bankacılık sisteminin çökebileceğini dile getirirken "Sosyal ve ekonomik yaşamın riske girme ihtimali var. İnanılmaz çöküşü başlatabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Gerçekgündem'de yer alan habere göre, Aksünger'in konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

"Rıza Sarraf davası bu dava nereye gidecek? Açanlar ve takip edenler neden müdahil olmadılar. Bugün neden müdahiller? Bunlar soru işaretleri olarak duruyor.

ABD'de Türk bankacılığıyla ilgili kara para noktasında konuşuluıyor. 6 banka özellikle. Eğer bu iddianın altı doldurulursa geri dönülmez şeyler yaşanacaktır. Bazı insanlara müsterih olup olmadıklarını soruyorum.

Kimler mesela?

2013 MİT'in Başbakanlığa yazdığı rapor. Sarraf'la ilgili yazdığı notlar. Bugün bu notlar ABD'de konuşuluyor. Şimdi müsterihler mi?

TBMM Başkanlığına verilmiş dilekçe. Soruşturma komisyonu açılması için. Müsterihler mi?

Davada takipsizlik kararı verenler müsterih mi?

Komisyonda son dakikada çark eden AKP'li üyeler müsterih mi?

Hayırsever işadamı diyenler müsterih mi?

Önümüzdeki yaşanacak sıkıntıların farkında değiller. Siyasi ikballeri açısında bu davayı umursamıyorlar. Bu davayla ilgili eşinin (Emine Erdoğan) adı davada konuşuluyor. Neden sessiz?

Tedbir alırlarsa kurban verecekler. Tedbir almazlarsa şantaj konusuysa kimin kime ne verileceği tartışılacak. Türkiye'nin menfaatine olmayacak neyi verecekler? Suriye mi, Güneydoğu mu?

Konuya müdahil değiliz. Ülke menfaatleri sorumluluğumuz. Uyarıyoruz. Girişimleri yapmak zorundasınız. Bankacılık sistemi çökebilir. Sosyal ve ekonomik yaşamın riske girme ihtimali var. İnanılmaz çöküşü başlatabilirsiniz. Detyaylı belgeleri açıklayabilirim. Ama Savcı iddianameye sürekli bir şeyler ekliyor. NSA operasyonu aslında. ABD belgelere hakim. Bu belli oldu. Daha çok kişiyi içeri sokacaklar. Ülkemiz açısından sıkıntılı süreç. Bunlar yaşanırken bizi ilgilendirmez diyorlar. Bu aslında bizi her konudan daha çok ilgilendiriyor. Adım atılmazsa risklerle karşı karşıyayız."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.06.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol