banner200
banner222
15 Haziran 2016 Çarşamba 19:23
Bakanlık 'bomba yapılıyor' diye gübreyi yasakladı, üretici
banner188
banner213
banner230

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, patlayıcı yapımında da kullanıldığı gerekçesiyle, nitratlı gübrelerin satışını yasakladı. Türkiye genelindeki bayilerin elinde bulunan 64 bin ton nitratlı gübreye el konuldu. Bakanlık, yasakladığı nitratlı gübreye alternatif arayışı içinde ancak gübreleme zamanı gelen pamuk üreticileri gübre bulamadığı için zor durumda. Gübrelemedeki gecikme uzarsa zararın telafi edilemez boyutlara varacağı belirtiliyor. Ziraat ve Kimya Mühendisleri Odaları, ortak bir açıklama yaparak Tarım Bakanlığı'nın denetimleri arttıracağına, nitratlı gübrelerin satışını durdurma yolunu seçmesini skandal olarak nitelerken, Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş ise pamuk üretiminde yaşanacak rekolte kaybının ithalatı artıracağına dikkat çekerek, gübre yasağının kaldırılmasını istedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, patlayıcı yapımında kullanılmasını gerekçe göstererek nitratlı gübrenin satışını yasakladıklarını açıkladı. Türkiye'de yıllık 5,5 milyon ton gübre kullanıldığını açıklayan Çelik, bunun 1,5 milyon tonunun patlayıcı yapımında kullanılan nitratlı gübre olduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı bir toplantıda aldıkları yasaklama kararıyla ilgili şunları dile getirmişti:

BAKAN ÇELİK: ‘NİTRATLI GÜBRE SATIŞINI DONDURDUK’

“Türkiye'nin yaklaşık 9 bin 700 noktasında satış yapılıyor şu anda. Bunlar Bakanlığımız tarafından zaten kontrol ediliyor, denetleniyor. Şimdi o noktalara güvenlik güçlerimiz tespitler yaptılar, 64 bin ton nitratlı gübre şu anda yediemine alınmış bulunuyor. Bununla ilgili, satışlarla ilgili yetkili kuruluşlarla, firmalarla ayrıca görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrıca nitratlı gübreye konu bu 1,5 milyon tonun tarıma olumlu olarak yansımasını ne şekilde sağlarız, alternatif ne gibi tedbirler alabiliriz? Bu konuda da teknik olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ama patlayıcıya konu olan nitratlı gübrenin satışını dondurmuş bulunuyoruz. Yani tüm Türkiye'de nitratlı gübrenin satışı artık gerçekleştirilemeyecek.”

ZİRT VE KİMYA MÜHENDİSLERİ ODALARINDAN ORTAK AÇIKLAMA

Odatv'de yer alan habere göre, Bakan Çelik'in nitratlı gübre satışının yasaklanmasıyla ilgili açıklamasının ardından TMMOB'a bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) ve Kimya Mühendisleri Odası (KMO) ortak bir basın açıklaması yaptı. Tarım Bakanlığı'nın güvenlik gerekçesiyle denetimleri arttıracağına, nitratlı gübrelerin satışını durdurma yolunu seçtiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

‘GÜBRE SATIŞININ DURDURULMASI SKANDAL’

Terör olaylarında son yıllarda nitelikli patlayıcılar yanında ağırlıklı olarak gübre (amonyum veya potasyum nitrat) kullanması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nitratlı gübrelerin satışını geçici olarak durdurarak bir skandala imza atmıştır. Büyük ölçüde tarım sektöründe gübre olarak değerlendirilen, ancak geçtiğimiz yıldan bu yana artan terör olaylarında ‘patlayıcı madde imalinde kullanıldıklarına’ ilişkin haberlerle gündeme gelen nitratlı gübrelerin bayiler aracılığı ile satışı; ne yazık ki güvenlik kuvvetlerinin bu kötü kullanımı engelleyememesi üzerine geçici olduğu belirtilen ve ne zaman satılacağına dair bir tarih verilmeden durdurulmuştur.”

SINIRLARDAKİ ZFİYETLER ORTADAYKEN YASAKLAMAK ÇÖZÜM MÜ?

Nitratlı gübrelerin gerçekte kendi başına patlayıcı madde olmadığı, ancak mazot ile karıştırılarak dinamit gibi güçlü bir patlayıcı ile detone ettirilerek kullanılması durumunda orta şiddetli bir patlayıcıya dönüştüğü kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de bazı firmalar tarafından üretilen, ithalat imkânı da olan amonyum nitrat gübresinin yanı sıra amonyum nitratın patlayıcı olarak kullanılması için özellikle yüksek azotlu olarak da (yüzde 37 nitrat oranında) üretildiği bilinen bir gerçektir. Gübre olarak her yerde satılabilen bu maddenin patlayıcı olarak üretileninin satışı jandarmanın izni ve gözetimi altındadır. Teröristlerin patlayıcı yapımında kullandıkları gübre olarak piyasada satılan nitratlı gübrelerdir. Şüphesiz ki hiçbir şey insan hayatının üzerinde değildir. İnsanlarımızın zarar görmesinin, can ve mal kaybına yol açılmasının engellenmesi için bir takım önlemler alınması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak coğrafyamızdaki kaotik durum ve ülkelerin sınırlarının kontrolündeki zafiyetler dikkate alındığında, bu önlem ne kadar etkili olacaktır? Bölgedeki birçok örgüt, devletlerde olması gereken, legal yollarla elde edilmesi mümkün olmayan çok farklı silah ve askeri malzemeye sahipken, nitratlı gübrelerin satışının yasaklanmasının, üretimde verimlilik ve karlılık için bu gübrelere ihtiyaç duyan çiftçileri mağdur etmek dışında bir etkisi olacak mıdır?'”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 15.06.2016 19:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol