banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Haziran 2016 Salı 14:23
Bakanlığın önünde Hurşit Külter'i sordular

İHD, ÇHD, ÖHD ve TUHAD-FED Ankara Şubeleri, İçişleri Bakanlığı önünde bir araya gelerek 26 gün önce gözaltına alındıktan sonra haber alınmayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter'in akıbetini sordu.

Evrensel'de yer alan habere göre, Bakanlık önünde yapılan açıklamada ortak metni okuyan Sevinç Koçak, Hurşit Külter'in gözaltına alınmadan önce ailesine gönderdiği mesajda “Hakkınızı helal edin, fazla kalmadı. Herkese selam söyle” dediğini hatırlattı.

Ailesi ve çeşitli kurumların baskıları sonucunda Şırnak Valiliği'nin Külter'in emniyet tarafından gözaltına alınmadığını iddia ettiğini aktaran Koçak, İHD, siyasi parti ve kitle örgütlerine başvuruda bulunan babasının Külter'in faili meçhul bir cinayete kurban gitmesinden endişeli olduğunu söyledi.

Görgü tanıklarının Hurşit Külter'in 27 Mayıs akşamı özel harekatçılar tarafından gözaltına alındıktan sonra “Şortland” diye tabir edilen zırhlı araca bindirilerek Gümüştepe Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğünü aktardıklarını dile getiren Koçak, “Bizler devletin bu tavrını 90'larda yaşanan faili meçhullerden çok iyi biliyoruz. Faili devlet olan kayıp ve katliamlar devam ederken, Şırnak Valisi yaşanan tüm faili meçhul olaylardan da sorumludur. Birleşmiş Milletlerin Zorla Kaybedilmeye Karşı Sözleşmesi'ni imzalamayarak, hukuksuzluğun ve cezasızlığın teminatı olduğunu gösteren ve bu konuda gerekli hukuki işlemleri yapmayan devlet yetkilileri, insanlığa karşı suç olarak nitelenen zorla kaybedilmelerin baş sorumlusudur. Adalet Bakanı'na, İçişleri Bakanı'na, Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı'na ve Şırnak Valisi'ne 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na bir kez daha soruyoruz: Huşit Külter nerede? Sağ aldınız, sağ istiyoruz!” diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 21.06.2016 14:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177