banner200
banner235
banner225
24 Mart 2016 Perşembe 09:03
‘Bahar torbası’ndan baskı tehdit ve İHL’ye teşvik çıktı
banner188
banner213
banner230

NURCAN GÖKDEMİR nurcangokdemir@birgun.net

Hükümetin "Bahar paketi’’ olarak isimlendirdiği iki Torba Yasa Tasarısı Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Meclis'e sunuldu. Tasarılardan baskı ve tehdit ile imam hatip liselerine teşvik çıktı. Tebligat Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, ismi ile ilgisi olmayan çok sayıda yeni düzenleme içeriyor.

Terör bahanesiyle kayyum
‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a eklenen bir fıkra ile şirketlere el konulması kolaylaştırılıyor. Maddenin gerekçesinde, terörizmin finansmanı suçunun yapısı itibarıyla çok büyük oranda örgütlü işlenen bir suç olduğu ve sınır aşan niteliği de bünyesinde barındırdığı belirtildi. Bu nedenle klasik koruma tedbirleriyle terörizmin finansmanı suçuyla mücadelede tam bir başarı sağlanamadığı ifade edilerek, soruşturmayı kolaylaştıracak özel soruşturma tekniklerinin kullanılması gerektiği bildirildi. Yapılması istenen düzenlemeyle terörizmi finanse ettiği iddia edilen şirket yönetimine kayyum atanması, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi ve teknik araçlarla izlemeye yasal dayanak sağlanacak.
Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişiklikle de İmam Hatip Liseleri mezunlarına üniversiteye giriş sınavında ek puan verilecek.
Madde gerekçesinde, İHL mezunlarının ilahiyat, islami ilimler, ilahiyat bilimleri, dini ilimler, uluslararası İslam ve din bilimleri fakültelerine sınavsız geçişin kaldırılması nedeniyle öğrenci kaybı yaşamaması için düzenlemenin yapıldığı bildirildi. Öğrencilerin teşvik edilmesi ve meslek yüksekokullarına daha yetkin öğrenci kazandırılması için İHL mezunlarına ek puan verildiği belirtildi.

Akademisyenlere ceza
Yasada yapılan bir başka düzenleme ile de öğretim elemanları, yükseköğretim kurumları, memur ve diğer personeline uygulanacak cezalarla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanı, üst kuruluşlar ile bağımsız vakıf ,meslek yüksekokulu müdürlerinin de disiplin amiri olması sağlandı.
Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı nedeniyle yükseköğretim kurumlarının disiplin yönetmeliğinin uygulanamaz hale geldiği iddia edilerek, tasarı ile üniversite personeline özgü bazı suçlar için yeni cezalar belirlendiği iddiasıyla cezalandırma kolaylaştırıldı.

Tasarıdaki diğer düzenlemeler

Hükümetin Meclis’e sevk ettiği torba tasarılarda yer alan diğer düzenlemeler şöyle:
l Geri dönüşüme dahil olacak imar mevzuatına aykırı yapılara da elektrik, su bağlanacak.
l 18-29 yaş arasındaki 5 milyon gencin Genel Sağlık Sigortası prim borcu sıfırlanacak.
l 65 yaş üstü olup yaşlılık aylığı alanlar için hane halkı geliri kriteri kaldırılacak.
l Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelerde zorunlu staj yapanlara asgari ücretin 3’te 1’i oranında maaş bağlanacak.
l Kamu arazisi tahsis edilen turizm şirketlerinin yapması gereken ödemeler 1 yıl süreyle ertelenecek.
l 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni ve sosyal güvenlik denetmen yardımcısı kadrosu ihdas edilecek.
l Zorunlu trafik sigortasında sigorta şirketlerinin yükümlülükleri azaltılacak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.03.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol