banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Mayıs 2016 Pazartesi 22:03
Bahadır'ın arkadaşları: Unutmayacağız affetmeyeceğiz

Haziran Hareketi ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi üyesi Bahadır Grammeşin ölümünün 1. yılında da unutulmadı. Akşam saatlerinde Kadıköy ÖDP ilçe binası önünde toplanan dostları, Grammeşin’in yaşamını yitirdiği Antikacılar Sokağı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Grammeşin'in saldırıya uğradığı noktaya karanfiller bırakılarak mumlar yakıldı. Burada basın açıklamasını okuyan Kardelen Özay, 'Bahadır'ın düşlediği Haziran Türkiyesi'ni aynı inanç ve kararlılıkla kuracağız" dedi.

Sık sık "Baho’ya sözümüz devrim olacak" sloganının atıldığı anmada konuşma yapan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Çiçek Çatalkaya “Katillerin ‘esnaf’ olmadığını biliyoruz. Onlar AKP iktidarının bu topraklara ektiği karanlık tohumların ürünü, onlar ‘benim esnafım gerektiğinde polistir, alperendir’ diyenlerin ürünü” diye konuştu.

Birleşik Haziran Hareketi adına konuşma yapan Haziran Yürütme Kurulu üyesi Burak Yücel ise konuşmasında “Bahadırları ve bahadır gibi düşünen yoldaşları çoğaltmaya söz veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bahadır'ın arkadaşlarından Canberk Gültekin ise, Bahadır'ı unutmayacaklarının ve katillerin peşini hiçbir koşulda bırakmayacaklarının altını çizdi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 09.05.2016 22:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177