banner200
banner235
banner225
29 Mart 2016 Salı 14:43
Bağımsız Sinema Merkezi'nden TRT’deki canlı bomba yayınıyla
banner188
banner213
banner230

TRT Belgesel kanalında yayınlanan bir programda Suriyeli bir çocuğun “Kendimi patlatırdım” şeklindeki sözleri üzerine Bağımsız Sinema Merkezi (BSM) açıklamada bulundu.

ODA TV'de yer alan habere göre; “Mesleki tecrübelerimize dayanarak görüntüleri inceledik” diyen BSM’nin açıklamasında “Çocuğun konuşmaları bir metni okuduğu ve iyi ezberleyemediği için parça parça alınmış. Sürekli kesmek zorunda kalmışlar” denildi.

“Görüntüleri inceledik. Mesleki tecrübelerimize dayanarak şunları söylemek isteriz” denilen açıklamada detaylar madde madde şöyle sıralandı:

1) Çocuğun konuşma şeklinden ezberletilmiş olduğu çok belli.

2) Çocuğun konuşmaları bir metni okuduğu ve iyi ezberleyemediği için parça parça alınmış. Sürekli kesmek zorunda kalmışlar.

3) Uzun cümleleri çocuk ezberden okuyamadığı için bir kağıttan okutmuşlar. Altta ki resimde çocuğun gözlerinden bir şey okuduğunu rahatça farkedebilirsiniz. Biz bu gözleri iyi biliyoruz çünkü bir çok kez ezbersiz oyuncularla çekim yaptık ve o oyuncularımız tam bu bakışa geldiklerinde onlara "okuduğun çok belli oluyor bakışlarını biraz dağıt" dedik. (Elbette bu kurmaca işler için geçerli.)

4) Yani TRT'de yayınlanan belgesel için "bir çocuğun kendi düşünceleri bunlar ve gerçek bu" savunmasının geçersiz olduğunu düşünüyoruz.

5) Özellikle çocuğun ellerine bakarak o an nasıl bir baskı altında olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

6) Soru anlarında çocuğun gözlerini nasıl açtığına ve şaşırdığına, ardından gelen planda cevabı verirken nasıl rutin bir ezberden okuma yaptığına dikkat edin.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.03.2016 14:43
Anahtar Kelimeler:
BombaBASKIçocukSinemaTRT
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol