banner200
banner222
28 Nisan 2016 Perşembe 09:23
Bach da Metallica da aynı
banner188
banner213
banner230

BARIŞ AKPOLAT barisakpolat@gmail.com

Metal ve klasik müziğin pek çok noktada birbirine benzediği yadsınamaz bir gerçek. Ruh, karmaşık yapı, anlaşılması güç partisyonlar ve bir alışkanlık yoksa içine pek kolay kolay girilemeyen besteler. Geçen hafta, Zorlu PSM’nin Stüdyo sahnesinde Vika Yermolyeva bir konser verdi. Ukrayna, Kiev’li br piyanist. Uzun yıllar boyu klasik piyano eğitimi aldıktan sonra içindeki metalciyi durduramıyor ve metal de çalmaya başlıyor. ‘vkgoeswild’ isimli bir Youtube kanalı var. Metallica’nın ‘Master of Puppets’ cover’ını dinlediğimde aklım çıkmıştı. O nasıl tuşe, o nasıl aranje! Müthiş! Kendisiyle yaptığım röportaj Motto Müzik Youtube kanalında yayınlandı. Vika ile çoğu fikrimiz birbirine yakın. “Bach, Beethoven, Wagner, Ravel neyse Metallica, Carcass veya Tool da o” diyoruz özetle. Metalciyseniz klasik müziğe klasikçiyseniz de heavy metal’e burun kıvırmayın, aşağılamayın. Klasik müzik’in daha büyük daha geniş kitlelerce tanınıp değer görmesi şart. Vika gösteriyor ki bu iki türün DNA yapıları birbirine yakın. Kanalını bir ziyaret edin ve ne dediğimi daha net anlayın. Bu arada konserin yapıldığı bu konser için değiştirilen Stüdyo sahnesi inanılmaz başarılı bir hamle olmuş. Bu mekânda çok başarılı konserler izlenebilir. Özellikle o mekânda o ses sisteminde sıkı bir Kes konseri görmek istedim.

Bu yazıyı yazarken açıklandı bu konser. Patti Smith‘ten bahsediyorum. Zorlu PSM’ye 23 Haziran’da geldiği açıklandı. Yoksa yazıda 2. bir PSM haberine daha yer vermezdim.

Smith, Horses albümünün 40. yılı sebebiyle geliyor. Ve ekibinde de albümde yer alan gitarist Lenny Kaye ve davulcu Jay Dee Daugherty de var. Müzik tarihini, tarzları türleri ve ardından gelen binlerce müzisyeni etkileyen albümlerden biri. Ayrıca Smith’in muhteşem diyebileceğim 2 kitabı var: ‘Çoluk Çocuk’ ve ‘M Treni’. Konser öncesi bunları da okumanızı tavsiye ederim.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol