banner200
banner235
banner225
05 Eylül 2016 Pazartesi 13:23
Aziz Kocaoğlu'ndan 'Kültürpark İzmir projesinde rant'
banner188
banner213
banner230

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kültürpark İzmir" projesi nedeniyle ortaya atılan rant iddialarına yanıt verdi: "İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ana sponsoru Folkart'ın TMSF'den aldığı Basmane'deki arazide yapacağı çalışmayla Kültürpark'ın bir bağlantısı yok. Kültürpark belediyenin değil İzmirlinin malı. Herhangi bir tarihte, herhangi biri Kültürpark üzerinde bir rant hesabı yaparsa, İzmirli ona gereken cevabı verir.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kültürpark İzmir" projesi nedeniyle gündeme getirilen rant iddialarını yalanladı, "Kültürpark belediyenin değil İzmirlinin malı. Herhangi biri Kültürpark üzerinde bir rant hesabı yaparsa, İzmirli ona gereken cevabı verir" dedi.

Aziz Kocaoğlu, 85. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) son gününde Ege TV'den canlı yayınlanan "Fuar'dan Yüz Yüze" programında gazeteci Mehmet Karabel'in sorularını yanıtladı. Başkan Kocaoğlu programda, daha yeşil bir Kültürpark için hazırladıkları "Kültürpark İzmir" projesine ilişkin kamuoyuna yansıyan yorumları da değerlendirdi.

Başkan Kocaoğlu, Folkart'ın TMSF'den aldığı Basmane'deki arazide yapacağı çalışmayla Kültürpark'ın bir bağlantısı olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"O proje kendi sahası içinde gerçekleştirilirken, yüzde 30'u belediyeye teslim edilecek. Kalanında ise kendi projelerini yapacaklar. İzmir'e o arazinin verdiği negatif enerji de böylece ortadan kalkacak. Folkart'ın İEF'nin sponsoru olması ayrı şey, dedikoduları ayyuka çıkarıp 'Kültürpark Folkart'a mı teslim ediliyor?' demek başka şey. Ben öyle bir şeye asla tevessül etmem. Bugüne kadar bir santim yer satmadım, onu da herkes biliyor. Herhangi bir tarihte, herhangi biri Kültürpark üzerinde bir rant hesabı yaparsa, İzmirli ona gereken cevabı verir. Kültürpark belediyenin değil İzmirlinin. İzmirliler sahip çıkacak. Bizim de derdimiz, Kültürpark'ı İzmirlilere daha iyi şekilde sunmak. Buradan Folkart'a, Vestel'e ve Migros'a hem kendi adıma, hem de İZFAŞ ve İzmirli hemşehrilerimin adına sonsuz teşekkür ediyorum. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Folkart yapmasın, Vestel de yapmasın. Buyurun siz yapın. Sponsor sayısı elliye, yüze çıksın. Kimsenin elini tutmuyoruz, kapımız açık."

Sponsorlara teşekkür etti

Kocaoğlu, bazı kesimlerin 85. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ana sponsoru Folkart'ın İEF'ye verdiği destekle "Kültürpark İzmir" projesi arasında bağlantı kurma çabaları olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"İzmir'de 4 milyon 200 bin hemşehrime de aynı nazardan bakıyorum. Hiç kimlik, kişilik, siyasi, etnik köken ayrımı yapmadan, herkesin yasal olan her işini yapmak için mesai veriyorum. Arkadaşlar bir çok firmaya gitmişler, 'İEF'ye sponsor olur musunuz?' diye sordular. Folkart yetkilileri, 'biz zaten bu yıl 10. yılımızı kutlayacaktık, İEF'ye ana sponsor olalım' dediler. Biz de 'başımızın üstünde yeriniz var' dedik. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu yıl fuarın inovasyon sponsorluğunu ise Vestel üstlendi. Bir diğer ana sponsor da Migros oldu. Dünyanın her yerinde bu tür etkinlikler sponsorlarla yapılıyor."

Ağaç kesilmeyecek”

Bazı kesimlerin iddialarının aksine, Kültürpark'ta ağaç kesilmeyeceğinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, "Birine ağacı, yeşili katledeceğini söylerken, önce o adamın kişiliğine bakmak gerekiyor. Herkes eğri oturup doğru konuşacak. Ben buradan 12 yıllık belediye başkanı olarak söz veriyorum, ağaç kesilmeyecek. Sadece Ege Üniversitesi’ndeki hocaların tespit ettiği hastalıklı ağaç sökülecek. Mevcut ağaç sayısı ise 640-650 civarında artacak" dedi. Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin son 12 yılda kentteki yeşil alan miktarını iki mislinden fazla artırdığını; İnciraltı, Sasalı, Kadifekale'de yeni kent ormanları kurduğunu dile getirdi.

“Yeşil alan miktarı yüzde 56'ya çıkacak”

Kültürpark'taki yeşil alan miktarının yıllar içindeki artış oranlarını da açıklayan Kocaoğlu, 1990'larda yüzde 26 olan yeşil alan miktarının, Ahmet Piriştina’nın da görev yaptığı 2000’li yıllarda yüzde 43'e çıktığını, hayata geçirmek istedikleri projeyle birlikte bu oranın yüzde 56'yla tarihinin en yüksek seviyesine ulaşacağını söyledi.

Başkan Kocaoğlu 90'lı yıllarda yüzde 26 olan, Piriştina döneminde yüzde 14'e düşen bina yoğunluğunu da yüzde 7'ye çekeceklerini söyledi. Rakamların ortada olduğunu ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, Kültürpark'ın duvarlarının yıkılması taleplerini ise şöyle yanıtladı:

"Duvarlar yıkılmayacak. Başka ülkelerin parklarına özenerek, ‘duvar yıkalım’ demekle Kültürpark'ın duvarları yıkılmaz. Yayaların geçebileceği iki tane yeni kapı açılacak. Bu kapılardan araç geçmeyecek. Biz ismet İnönü Sanat Merkezi'ni yıkıyoruz, Atlas Pavyonu'nun fuar hollerini ve Celal Atik Spor Salonu'nu yıkıyoruz. Celal Atik ve hollerin kapladığı 35 bin metre alan yerine 16 bin metrekarede şov-tiyatro ve kültür merkezi olacak bir alan yaratıyoruz. İEF'in yapılabilmesi için sergi alanları yapıyoruz. Celal Atik'in olduğu yere yine spor işlevini yürütebilecek bir alan yapıyoruz. Su yüzeyini ise yüzde 2'den yüzde 3'e çıkarıyoruz. Havuz metrekaresini yüzde 50 büyütüyoruz. Kültürpark'ta asfalt zemin olmaz, kilit parke olmaz. Sadece itfaiye ve ambulanslar için servis yolu yapılacak. Geri kalan yollar bisiklet ve yürüyüş yolları olarak düzenlenecek. Buradan Aziz Kocaoğlu sözü: Kültürpark'ta ağaç kesilmeyecek.”

“Projeyi görsünler, ellerini vicdanlarına koysunlar”

Başkan Kocaoğlu, Kültürpark'taki Pakistan Pavyonu’nda açılan sergiye tüm İzmirlileri davet ederek, "Kütürpark'a söyleyecek sözü olanlar gelsinler. Bir hafta daha açık kalacak sergide bu projeyi görsünler. Ellerini vicdanlarına koysunlar, sonra eleştirsinler. Kültürpark'ın yeniden doğmasını, İEF'nin yeniden doğmasını herkesten istirham ediyorum, engellemesinler. Biz doğru şeyleri, aklın ve bilimin ışığında, katılımcı bir yönetim anlayışıyla yapıyoruz. Sağduyulu İzmirli hemşehrilerimizin, bu projeyi gördükten sonra destekleyeceklerine inancım tam. Daha iyisini yapmak üzere yola çıkan insanlara engel olmak doğru bir şey değil. Bu Kültürpark'ı yarına taşımanın projesi. Rahmetli başkanın yokluktan yaptığı hollerin üzerinden 12 sene geçti. İyi ki yapmış. Yoksa İzmir’de ihtisas fuarcılığından söz edemezdik. Ama Gaziemir'de Fuar İzmir'i kurduktan sonra bu hollerin artık Kültürpark'ta durmaması lazım” diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.09.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol