banner200
banner222
11 Mayıs 2016 Çarşamba 11:42
AYM, kurumsal maillerdeki özel hayata saygı ve haberleşme
banner188
banner213
banner230

Anayasa Mahkemesi, işyerinde internet kullanımına dair işçi aleyhine karar aldı. AYM, iki çalışan yakınlaşmaları üzerine işten çıkarılınca mahkemede kurumsal hesaptaki maillerin delil gösterilmesini haklı buldu.

Habertürk'ün haberine göre işyerinde işin içeriğiyle bağdaşmayacak konularda internet kullanımı konusunda Yargıtay’ın işten çıkarmaya onay veren kararlarının ardından, benzer bir konuda AYM'den de çalışan aleyhine karar çıktı. Anayasa Mahkemesi, işyerinde iki çalışan arasında duygusal yakınlaşma nedeniyle yaşanan işten çıkarma üzerine mahkemede kurumsal e-mail hesaplarının işveren tarafından delil olarak sunulmasını, özel hayata saygı ve haberleşmenin gizliliği haklarının ihlali olarak görmedi. AYM kararı dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. AYM, değerlendirme sonucunda davacıların özel hayata saygı ve haberleşmenin gizliliği haklarının ihlal edilmediğine karar verdi.

Kararda, “Yargılama süreçlerinde gerçekleştirilen işlemlerde yazışma içeriklerinin alenileştirilmediği anlaşıldığından başvurucuların Anayasa’nın 20. maddesinde güvence altına alınan özel hayata saygı hakkı ile 22. maddesinde güvence altına alınan haberleşmenin gizliliği hakkının ihlal edilmediğine karar verilmesi gerekir” denildi.

İş sözleşmeleri ve düzenlemelerle şirket kaynakları, bilgisayarları ve kurumsal e-posta hesaplarının kişisel amaçlar için kullanımının kesin şekilde yasaklandığı anlatılan kararda, gerektiğinde yazışmaların ve iletişim kayıtlarının takip edilip incelenebileceği ifade edildi. Kişisel hesapların mesai saatlerinde kullanılma imkânı olmasına rağmen, işle ilgisiz yazışmaların mesai saatleri içerisinde kurumsal hesaplar üzerinden gerçekleştirildiği vurgulandı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.05.2016 11:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol