banner200
banner235
13 Haziran 2016 Pazartesi 13:03
AYM eski Başkanı, Cumhurbaşkanının nasıl yargılanacağını
banner188
banner213
banner230

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, Sözcü gazetesindeki köşesinde cumhurbaşkanlarının nasıl yargılanacağını yazdı.

Cumhurbaşkanının sadece "vatana ihanet"ten yargılanabileceği iddialarına da yanıt veren Yekta Güngör Özden, "Kimilerinin 'Vatana ihanetten başka suçla, yargılanamaz' görüşünün hukukla ilgisi yoktur. Cumhurbaşkanının milletvekillerinin olduğu gibi genel bir dokunulmazlığı da yoktur. Dokunulmaması, görevindeki vatana ihanet sayılan suçlar dışındaki tutum ve davranışları (105. maddenin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen durumlar), sınırlı sorumsuzluk içindir." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk Ulusu'nun birliğini temsil eden bir kimsenin tutum ve davranışlarında çok ölçülü ve çok dikkatli olacağı varsayıldığı için hakkındaki yargılama koşullarının sınırlandırıldığını söyleyen Özden, görevi kapsamındaki durumlar dışında, yurttaş olarak işlediği suçlardan dolayı yargılanması cumhurbaşkanlarının yargılanabileceğini belirtti.

OLMAZ AMA OLURSA

Konuyu bir örnekle açıklayan Özden şunları yazdı:

"Cumhurbaşkanının kaldığı devlet konutunda, yazın plâjda, özel bir toplantıda ya da bir yemekte, dinlenme için araba kullanmasında ya da ata binmesinde, herhangi bir yerde ahlâka aykırı bir tutum içinde olması, bir yurttaşla tartışmasında güç kullanması ya da kötü sözlerle saldırıda bulunması, içkiyi fazla kaçırıp çevreyi rahatsız etmesi, birisine mektupla hakaret yağdırması, tehditler savurması izlemekle yetinilecek durumlar değildir. Kimilerinin “Vatana ihanetten başka suçla, yargılanamaz” görüşünün hukukla ilgisi yoktur. Cumhurbaşkanının milletvekillerinin olduğu gibi genel bir dokunulmazlığı da yoktur. Dokunulmaması, görevindeki vatana ihanet sayılan suçlar dışındaki tutum ve davranışları (105. maddenin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen durumlar), sınırlı sorumsuzluk içindir.

Yanlış anlayış, yanlış tutum ve davranışlara yöneltebilir. Sakıncalara neden olabilir. Ayrıca kişisel yapısı, eğitimi ve kültür düzeyi bakımından kusurlu ve yetersiz olanlar anayasal sınıra dayanıp gelişigüzel davranabilirler. Bulunduğu katın onuruyla bağdaşmayan, o kata yaraşırlığını tartışılır kılan yaşam biçimi asla bağışlanamaz, hoşgörülemez. Siyasal şovlar, gereksiz elatmalar, katılımlar da…"

KİŞİSEL GİDERLERİNİ DEVLETE ÖDETTİRDİĞİ İÇİN YARGILANABİLİR

Özden yazısını şöyle bitirdi:

"Görevi dışındaki suçlar için yargı yolu koşulsuz açıktır. Görev gereği olmayan gezilerle kişisel alımların giderlerinin devlete ödetilmesi de sorumluluk kapsamında düşünülebilir. Aykırı amaçlar için bütçeden yapılan ödemeler de."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 13.06.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol