banner200
banner222
07 Ekim 2016 Cuma 11:03
Aylardır haber alınamayan Hurşit Külter'den açıklama
banner188
banner213
banner230

Aylardır kendisinden haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yönetecisi Hurşit Külter, Kerkük kentinde ortaya çıktı. Külter özel harekatçıların elinden nasıl kurtulduğunu anlattı

Hurşit Külter'in yaptığı açıklamaya ilişkin ANF'nin haberi şöyle:

Aylardır kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, kendisini infaz etmek isteyen özel harekat polislerinin elinden kaçarak, Güney Kürdistan’ın Kerkük kentine gelmeyi başardığını söyledi.

Kendisinden 27 Mayıs 2016’dan beri haber alınamayan ve aylardır “Hurşit Külter Nerede” sloganıyla kampanya başlatılan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter aylardır yaşadıklarına dair bugün Kerkük’te bir basın açıklaması yaptı.

Külter açıklamasının başından aylardır akıbeti hakkında mücadele yürüten kamuoyuna teşekkür ederek, “bu açıklamayı bu kadar geç yaptığım için başta benim için mücadele yürüten herkesten özür diliyorum. Fakat bilinmelidir ki ilk defa böylesi bir açıklama imkanı buldum. Çünkü içinde bulunduğum güvenlik koşulları bu açıklamayı yapmama izin vermiyordu” dedi.

27 MAYIS’TA GÖZALTINA ALINDIM

Şırnak’ta yaşanan öz yönetim direnişi sırasında 27 Mayıs’ta gözaltına alındığı, yaklaşık 13 gün gözaltına kaldığı bilgisini paylaşan Külter, “13 gün boyunca bir binanın bodrumunda tuttular. Bana yoğun fiziki ve psikolojik işkence yaptılar. Ama sürekli ajanlık dayatıyorlardı. Çıkıp öz yönetim direnişlerine karşı açıklama yapmamı istediler. Bunu özellikle polis özel harekatı yaptı ve ben göz altında kaldığım sürede zaten beni yanında tutan bu özel hareket polisi sürekli beni infaz edeceklerini söylüyorlardı. Bazen kendi aralarında, bundan istediklerimizi aldıktan sonra öldürelim, şeklindeki konuşmalarını duyuyordum” dedi.

HALKIN TEPKİSİ OLMASAYDI BENİ ÖLDÜRECEKLERDİ

Halkın gelişen yoğun tepkisinden dolayı kendisinin gözaltına infaz edilmediğini de söyleyen Külter “Kendi aralarındaki konuşmalarında, ‘şimdi biraz gündem olmuş. Biraz bekletelim, tepkiler bir süre sonra zaten soğur, o zaman öldürürüz’ diyorlardı. Ben bu konuşmaları duyuyordum” diye belirtti.

Tutulduğu bodrum katından binanın bir üst katına çıkarıldıktan sonra kaçış yollarını aradığını ve fırsat bulduğunda da kaçtığını söyleyen Hurşit Külter, şunları söyledi: “Ben binadan çıktıktan sonra kaçtığımı fark ettiler. Arkadan vurup öldürmek ya da yakalamak istediler. Ama ben kaçıp kurtuldum. Şehir içinde saklandım. Aileye ya da basına ulaşacak bir imkan aradım ama bulamadım. Bu süre 40-45 gün boşaltılan evlerin içinde saklandım. Sonra şehir içinde direnenlere denk geldim ve şehirden çıktım. Çıktıktan sonra bazılarının yardımıyla iki aylık bir sürede ancak buraya ulaştım. Bana yardımcı olanların güvenliği açısından da kimlerin yardım ettiği bilgisini paylaşmak istemiyorum. Buraya geldikten sonra da kim olduğumu kimseye söylemedim. Kendimi tam güvenli hissettikten sonra basına açıklama yapıyorum.”

BENİM İÇİN MÜCADELE EDEN HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Kendisi için mücadele eden halka, ulusal ve uluslararası tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sunarak, “ başta Cumartesi annelerine, barış annelerine ve benim akıbetimin ortaya çıkarılması için mücadele eden tüm ulusal ve uluslararası kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer ben bugün yaşıyorsam kesinlikle benim için mücadele edenlerin sayesindedir” dedi.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİM

Bundan sonra da olduğu her yerde özgürlük mücadelesini sürdüreceğini kaydeden Külter, yaşadıklarına dair ahlaki sorumluluğu gereği böyle bir açıklama yapmayı gerekli gördüğünü, daha sonra da gerekli olduğunda daha fazla bilgi paylaşacağını belirtti. (ANF)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 07.10.2016 11:03
Anahtar Kelimeler:
BasınAçıklamaBodrum
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol