banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
05 Haziran 2016 Pazar 17:43
Ayder'de boğalar güreşti, sahipleri kavga etti

Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası'nda bugün 22'inci Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali kapsamında boğa güreşleri düzenlendi. Kıyasıya güreşerek arena dışına çıkan boğalardan biri, kaçarken bir kişiyi altına aldı. Güreşen boğaların arasından çıkamayan hakem ise boynuz darbelerine maruz kaldı. Güreşler sırasında sonuca itiraz eden iki boğa sahibi ve yakınları arasında arbede çıkınca, 'Boğalar güreşiyor insanlar değil. Bırakın sadece boğalar güreşsin' anonsu yapıldı.

Çamlıhemşin Belediyesi tarafından Ayder Yaylası Galer Düzü mevkisinde bu yıl 22'inci Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali kapsamında ödüllü boğa güreşleri düzenlendi. Rize ve Artvin'den getirilen 44 boğa ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde kıyasıya güreşti. Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği boğa güreşleri sırasında aniden bastıran şiddetli sağanak izleyenlere zor anlar yaşattı.

BOĞA HAKEMİ BOYNUZLADI

Bir süre yağmur altında devam eden boğa güreşleri nefes kesti. Güreşen iki boğanın arasına giren hakem bir boğanın boynuz darbelerine maruz kaldı. Boğanın itelediği hakem iki boğa arasında kalınca zor anlar yaşadı. Hakem, görevlilerin araya girmesiyle boğaların arasından kurtarıldı.

ARENA DIŞINA ÇIKAN BOĞALAR

Güreşler sırasında iki boğa güreşerek arena dışına çıktı. Yol boyunca güreşmeye devam eden iki boğadan biri önüne çıkan bir kişiyi altına aldı. Sahipleri tarafından yakalanan boğa güçlükle kontrol altına alındı.

ARBEDE ÇIKTI

Bu arada, güreşler sırasında sonuca itiraz eden iki boğa sahibi ve yakınları arasında arbede yaşandı. Jandarma araya girerek kavgayı önlerken, görevliler de 'Boğalar güreşiyor, insanlar değil. Bırakın sadece boğalar güreşsin' diye anons yaptı. ()

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 05.06.2016 17:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177