banner200
banner235
banner225
02 Ağustos 2016 Salı 17:03
Avusturya Başbakanı: Türkiye AB'siz iflasa sürüklenir
banner188
banner213
banner230

Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türkiye'nin AB'ye Türk vatandaşlarına ekim ayından itibaren vize muafiyeti sağlanmaması halinde, mülteci anlaşmasının iptal edileceği yönündeki ültimatomuna ilişkin sert açıklamalar yaptı.

"Österreich" gazetesine açıklamalarda bulunan Kern, "Türkiye'nin bu tehditlerle bizim gözümüzü korkutmasına kesinlikle izin vermemeliyiz" dedi. Avusturya Başbakanı, AB'nin Türkiye'ye muhtaç durumda olduğunu ancak Türkiye'nin de ekonomik olarak AB'ye ihtiyacı olduğunu belirtti. Kern, Türkiye'nin AB olmadan bir iflasa sürükleneceğini iddia etti.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Türkiye'ye bir karşıtlığı olmadığını belirten Kern, "Erdoğan ve radikalleri eleştirdiğini; Türklerin önemli bir bölümünün Erdoğan tarafından rehin alındığını" söyledi.,

'AB ile alay ediyor'

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ültimatomunu geri çevirmişti. Avusturya Sosyal Demokrat Partisi SPÖ'nün başkan vekili Josef Cap da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhalifleri ülkeyi terk edemezken, onun vize muafiyeti talep etmesinin AB ile alay etmek anlamına geldiğini belirtti.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Eğer vize serbestisi gelmezse, göçmen geri kabul anlaşmasını geri çekmek zorunda kalacağız" demişti. Çavuşoğlu'nun bu açıklamaları, Avrupa kamuoyunda büyük tepki çekti. (Deusche Welle)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.08.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol