banner200
banner235
banner225
04 Ağustos 2016 Perşembe 16:03
Avustralya'da karikatüre tepki: Çirkin, aşağılayıcı ve utanç
banner188
banner213
banner230

Avustralya'nın önde gelen karikatüristlerinden Bill Leak, bir polis ile iki Aborjine yer verdiği son karikatürü sonrası "ırkçılıkla" suçlandı.

Karikatürü basan The Australian gazetesi ise Bill Leak'i savundu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, karikatürde bir polis, suç işlediği varsayılan bir Aborjin çocuğu ensesinden tutup babasına getirerek "Oğlunla oturup kişisel sorumlulukların önemi konusunu konuşmalısın" diyor.

Babasının yanıtı ise "Peki bu çocuğun adı ne?" oluyor.

Avustralya yerlilerinin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları karikatürü "çirkin, aşağılayıcı ve utanç verici" olarak nitelendirdi.

"Maalesef ırkçılık ve ayrımcılık 60 bin yıldır bu ülkenin insanları olan Aborjinlerin hayatının bir gerçeği durumunda. The Australian gazetesindeki karar vericilerin, bugün Aborjinlere verdikleri zararın sorumluluğunu üstlenmelerinin zamanıdır."

Sosyal konularda genellikle sağcı bir pozisyon alan The Australian gazetesi ise karikatürün arkasında durdu.

Gazetenin editörleri ise karikatürün "kritik bir konuyu" gündeme getirdiğini belirtiyor.

Karikatür, Avustralya'da hapisteki gençler arasında Aborijinlerin çok yüksek oranda olmasının tartışıldığı bir dönemde gündeme geldi.

Aborjin lider Noel Pearson da bu hafta yaptığı açıklamada, Aborjinlerin çocuklarının davranışları konusunda daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.08.2016 16:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol