banner200
banner222
20 Şubat 2016 Cumartesi 19:22
Avrupalı siyasetçilerin Sur’a girmesine izin verilmedi
banner188
banner213
banner230

Diyarbakır’da düzenlenen Avrupalı Sol Partilerin Dayanışması Konferansı’na katılan ve aralarında Almanya'nın Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger‘in de olduğu siyasetçilerin Sur’a girmelerine izin verilmedi. Heyet, sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların olmadığı bölgeye girmek istedi, ancak polis tarihi surların kapısını barikatla kapatarak girişi engelledi.

Sümerpark’ta konferansın sonuç bildirisini okuyan siyasetçiler, “Ailelerin çocuklarının cenazelerini alamaması, barbarlığın ifadesidir. Bu kabul edilemez bu bir suçtur.” ifadelerini kullandı.

Siyasetçiler daha sonra Sur’un sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların olmadığı Melik Ahmet bölgesine gitmek istedi. Sümerpak’tan çıkan siyasetçilerin önünü kesen polis, buna izin verilmeyeceğini belirtti. Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca’nın da olduğu yaklaşık 15 kişilik heyet için bölgeye 2 TOMA, zırhlı araçlar ile çok sayıda polis çağrıldı. Yapılan görüşmelerin ardından heyetin yürüyüşüne izin verildi. Eskihal semtine gelen siyasetçilerin Sur’a girmelerine izin verilmedi.

Alman siyasetçiler, pasaportlarını göstererek kendilerinin engellenmemesi gerektiğini belirtti. Almanya'nın Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger, Sur’un kamusal bir alan olduğunu ve yasağa bir anlam veremediklerini belirtti. Riexinger, içerideki insanların rehinler gibi tutulmasının ise doğru olmadığını kaydetti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 20.02.2016 19:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol