banner200
banner225
26 Ocak 2016 Salı 19:43
Atıklar dünyayı saracak kadar çoğaldı
banner188
banner213
banner230

Dünya üzerindeki plastik atıkların 5 milyar tona ulaştığı açıklandı.Bu atıkların dünyayı sarmaya yetecek miktarda olduğu söylenirken, yapılan araştırma bu kirliliğin büyük sonuçları olabileceğini gösteriyor.
Leicester Üniversitesi'nden Jan Zalasiewicz tarafından yönetilen araştırmaya göre atık plastiklerin okyanusun dibinden en uzak adalara kadar her yerde bulunabileceği belirtiliyor. Zalasiewicz, insanlığın ürettiği plastiğin çeşitliliğinden ve miktarından haberdar olduklarını, ancak plastiğin gittiği yerlerin kendilerini şaşırttığını aktardı.BESİN ZİNCİRİNİN PARÇASI HALİNE GELİYOR
Plastiğin yalnızca dünyayı kirletmediğini, aynı zamanda besin zincirinin parçası haline geldiğini söyleyen uzmanlar, denizdeki balıkların önemli bir kısmının plastiği yiyecek zannederek yediğini ve bu balıklarda plastik bbulunduğunu söyledi.Aynı zamanda deniz kuşlarının da yavrularına plastik yedirdiği bildiriliyor. Yılda üretilen plastik miktarının 300 milyon tonu bulduğu ve bu rakamın giderek arttığı söyleniyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 19:43
Anahtar Kelimeler:
Atık
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol