banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Şubat 2016 Perşembe 12:42
Atatürk'e saygı duruşunda 'Geçti o devir' diye bağıran öğretmen

HAKAN DEMİR / hakankenandemir@gmail.com

İstanbul Kartal Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen ‘Öğretmen Adayları için Danışman Öğretmenler Semineri’nde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları adına saygı duruşu yapıldığı sırada “Allah’ın dışında kimseye saygı gösterilmez. Kimsenin önünde eğilinmez. Geçti o dönemler geçti. Artık Müslümanların devri,” diye bağırmaya başlayan Cevizli İmam Hatip Lisesi öğretmeni Recai Bahadır'a 5 yıl önce de benzer bir eylemden soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

Maltepe Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan soruşturmada Recai Bahadır'ın 10 Kasım 2011 Mustafa Kemal Atatürk anmasında "saygı duruşu esnasında öğretmen ve öğrencilerin önünden rahat tavırlarla geçtiği" belirtilerek savunma istendi

"BİR MÜSLÜMAN OLARAK KABUL ETMİYORUM"

5 yıl önce hakkında açılan soruşturmada yazılı savunmasına "Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla" ifadeleriyle başlayan Recai Bahadır, "Tüm övgüler alemlerin Rabbi olan yüce Allah'tır. 10 Kasım günü saygı duruşunda bulunmaya mecbur tutulmamıda saygı duruşunda bulunmadığım için soruşturma açılmasınıda bir müslüman olarak kabul etmiyorum"* diye devam etti.

Ayrı yazılan '-de ve -da'ları ayıramadığı görülen öğretmen Recai Bahadır, Atatürk'e saygı duruşunda bulunmak zorunda olmadığını belirterek "kimsenin mahalle baskısı yoluyla şahsımı saygı duruşuna zorlamak gibi bir hakkı yoktur" dedi.

Recai Bahadır saygı duruşunun 'İslam inancına ters' olduğunu da ekleyerek "Ben bir budist, Kemalist ve ya kapitalist değil bir müslümanım ve ancak alemlerin Rabbi olan yüce Allah'ın huzurunda saygıyla eğilirim," ifadelerini kullandı.

Bahadır savunmasını 'benden iki yüzlü olmamı beklemeyin' diyerek bitirdi.

*Yazım hataları öğretmen Recai Bahadır'a aittir.

İLGİLİ HABER:

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 25.02.2016 12:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177