banner200
banner222
19 Ağustos 2016 Cuma 12:43
Atatürk Havalimanı'na 'Tecavüz ülkesi İsveç' yazılı ilanlar
banner188
banner213
banner230

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'ün Türkiye'de Anayasa Mahkemesi’nin, "15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına" ilişkin hükmü iptal etmesi ve "12-15 yaş grubunun tamamı için aynı müeyyidenin uygulanmasını hukuki karar ile müeyyide arasındaki orantıyı bozduğu" kararının ardından attığı tepki tweeti ile başlayan kriz sürüyor.

Atatürk Havalimanı'ndaki panolara "İsveç'in dünyada tecavüz oranı en yüksek ülke olduğunu biliyor musunuz?" yazılı ilanlar asıldı. İlanlarda "Tecavüz ülkesi İsveç" yazılı bir gazete küpürüne de yer verildi.

Wallström son olarak "Dünyanın her yerinde çocukların daha fazla yasal koruma, daha fazla yardım ve desteğe gereksinmeleri var. Hükümetimiz işte bunun arkasında duruyor. imin arkasında yatan gerekçe de budur. Çocuk hakları korumasını zayıflatacağını düşündüğümüz Anayasası Mahkemesi kararını görmek gerçekten endişe vericiydi. Çocukların korunmasını zayıflatmayacığını umduğumuz, Türkiye’nin de gözden geçirdiği, yasal prosedürün nasıl olması gerektiğinin tartışılmaya başlamasını sevinçle karşıladım. Şimdi bu Türkiye’de de bir çok kuruluş tarafından etraflıca tartışılıyor. Bu nedenle bence bu iyi oldu" açıklamasında bulunmuştu.

Fotoğraflar: A. Kadir Konuksever

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.08.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol