banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
20 Ağustos 2016 Cumartesi 23:43
Aslı Erdoğan: 'Bu ülke son vicdanını da yitiriyor'

Dayanışma içinde bulunan herkese teşekkür eden Erdoğan, kendi el yazısıyla "Bu ülke son vicdanını da yitiriyor ama bizler de hala varız, buradayız, yazıyoruz" dedi.

Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan, tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde avukatları aracılığıyla Özgür Gündem çalışanlarına ve kendisine destek olanlara mesaj yolladı.

Erdoğan'ın Özgür Gündem'e gönderdiği mesajı şöyle: "Sevgili arkadaşlar, bunca yıldır yaşadıklarınızı azıcık ben de tattım. Basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğü gibi kavramlar bizler için sanırım hala çok uzak bir hayal. Umarım sizlerden birazcık cesur, sağlam durmayı öğrenebilmişimdir" diye yazdı.

'BURADAYIZ, YAZIYORUZ'

Gözaltına alındığı günden beri kendisine destek olan herkese de teşekkür eden Erdoğan, mesajında devamla şunları yazdı: "Günlerdir benimle karakol adliye cezaevi kapılarında bekleyen çile çeken bütün dostlara arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Minnet bir yazar için bile ifade etmesi zor bir his ama hayatımda ilk kez yalnız olmadığımı anladım. Hepimizi büyük bir cezaevine almaya çalışıyorlar. Bu ülke son vicdanını da yitiriyor ama bizler de hala varız, buradayız, yazıyoruz" (D)

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 20.08.2016 23:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177