banner200
banner235
banner225
26 Eylül 2016 Pazartesi 13:43
'Askeri alanlar rant alanı olmasın'
banner188
banner213
banner230

BirGün Ankara

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, boşaltılan askeri alanların durumlarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Büyük kentlerde boşaltılan askeri alanların rant alanı haline gelmesine izin vermeyeceklerini belirten Torun, "AKP iktidarı felaketleri ranta çevirmeyi bir alışkanlık haline getirmiştir. 15 Temmuz Darbesi ve sonrasında büyük acılar yaşandı, çok sayıda vatandaşımızı kaybettik, çok sayıda insanımız mağduriyetler yaşadı. Ordumuz ise yaşadığı bu ağır travmadan sonra toparlanmaya çalışıyor. 15 Temmuz sonrasında Türkiye KHK’lerle yönetilir hale geldi. Bu olağanüstü süreçte darbe girişimi gerekçe gösterilerek hükümet tarafından özellikle büyük kentlerimizde yer alan askeri alanların kent dışına çıkarılması yönünde bir karar alındı. Bu kararı tartışabilirsiniz, ancak nihai olarak bu siyasi bir karardır" dedi.

Boşaltılan askeri alanların geleceğinin ne olacağının belirsizliğini koruduğunu ifade eden Torun, bu konuda birçok sivil toplum kuruluşunun, meslek örgütünün ve ilgili kuruluşların kaygı duyduğunu kaydetti.

"Elimizde tarihi bir fırsat var"

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlerin betona dönüştürüldüğünü, ulaşım sorunlarının içinden çıkılmaz hale geldiğini söyleyen Torun, boşaltılan askeri alanlarda bu durumun tekrarlanmasını istemediklerini ifade etti. Torun, açıklamasında şunları söyledi:

Kapatılan askeri okullar ve kışla arazileri ne olacak?

"Elimizde tarihi bir fırsat var. Boşaltılan askeri alanlarda bu durumun tekrarlanmasını istemiyoruz. O nedenle başta Çevre ve Şehircilik Bakanı olmak üzere tüm ilgili çevrelere, belediyelere, uzman kurumlara ve meslek odalarına bu konudaki önerileri çerçevesinde kulak vermeye davet ediyorum. Başta Mimarlar Odası olmak üzere meslek odalarımız yapıcı eleştiriler sunarak, boşaltılan askeri alanların bütünlük içinde, sistematik ve planlı bir yaklaşımla ele alınmasını, özenli tasarım projeleri yoluyla farklı kamusal ihtiyaçlara hizmet edecek yeşil alanlar başta olmak üzere yapılaşma içermeyen kamusal kullanımlara dönüştürülmesini talep ediyorlar. Eğer bu sese kulak verirsek, bu alanları büyük kentlerimizin içinden çıkılmaz hale gelen sorunlarını çözmek için kullanabiliriz. Eğer bir avuç rantçıya kulak verilirse, ağır bedellerin ödendiği kangren olmuş bir kentleşme anlayışını sürdüreceğiz demektir. O yüzden yetkililere buradan sesleniyorum; “kentlerimizin geleceği için, bir kez olsun kulağınızı rantçılara kapatıp, kamusal taleplere açınız.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.09.2016 13:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol