banner200
banner222
07 Mayıs 2016 Cumartesi 14:22
Artvinlilerden maden propagandası yapan AKP'lilere tepki
banner188
banner213
banner230

Artvin'de, "Madenler Gezisi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı" adı altında maden propagandası yapmak isteyen AKP'li meclis üyelerine ve beraberindeki heyete halk tepki gösterdi. Düzenlenecek toplantıyı halka duyurmamak için yoğun çaba harcayan heyetin Trabzon'dan muhabirlerini davet ettiği görüldü, Artvin'de yandaş kalemler hariç hiçbir yerel basın kuruluşuna çağrı yapılmadı.

Türkiye'deki bazı maden sahalarında gezi ve incelemelerde bulunduktan sonra hazırladıkları, 'Çevreye zarar vermeden madencilik yapılabileceği insanlara bilimsel yolla anlatılmalı' konulu 13 maddelik raporu basın toplantısı ile açıklamak isteyen Artvin İl Genel Meclisi üyelerine tepki geldi. Yaklaşık 50 kişilik grup, toplantı salonuna girerek rapora tepki gösterince tartışma çıktı. Tartışma giderek büyüyünce toplantı tamamlanamadan sona erdi.

Artvin İl Genel Meclisi üyeleri, Kastamonu Küre'deki yeraltı bakır işletmesi, Eskişehir Sivrihisar açık altın işletmesi, İzmir Bergama açık altın işletmesi ile Menderes yeraltı bakır işletmesini kapsayan 10 günlük gezi ve incelemelerde bulundu. Artvin İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu başkanlığındaki heyette 4 AK partili üye ile CHP'li Murat Özçep ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri yer aldı.

ALKIŞ VE YUH SESLERİ

Heyet, 'Çevreye zarar vermeden madencilik yapılabileceği, insanlara bilimsel yolla anlatılmalı' içerikli 13 maddelik rapor hazırladı. Heyette yer alan CHP'li üye Murat Özçep'in olumsuz görüş bildirdiği rapor, Artvin'de bir otelde düzenlenen basın toplantısı ile açıklanmak istendi. Ancak toplantıyı haber alan ve aralarında, Cerattepe bölgesinde madencilik yapılmasına karşı verilen mücadelenin simge isimlerinden Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile Yönetim Kurulu üyesi Avukat Bedrettin Kalın'ın da bulunduğu yaklaşık 50 kişi otele gelerek toplantının yapıldığı salona girdi.

"Yarınımızın garantisi mi var?"
Toplantıya katılanlar ile İl Genel Meclisi üyeleri arasında tartışmalar yaşandı. Murgul'daki bakır işletmesinde çalışan yakınlarını kanserden kaybettiğini anlatan bir kişiye İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, 'Yarınımızın garantisi var mı?' diye cevap verince yuhalanarak protesto edildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 07.05.2016 14:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol