banner200
banner235
banner225
23 Şubat 2016 Salı 10:22
Artvin için kenetlendik
banner188
banner213
banner230

BURCU CANSU / burcucansu@birgun.net

Artvinliler, Cengiz Holding’in cehenneme çevirmeye çalıştığı kentlerini gece gündüz demeden koruyor. Hepsi bir öğretmen sabrında, bir militan cesaretinde olan Artvinliler karşımıza geçip herkesin anlayacağı netlikte Cerattepe’yi aktardı:

Biber gazı ile tanıştık

Hatice Nur Ersöz: (08 Haber Müdürü ve Engelliler Dernek Başkanı)
İlk defa biber gazı ile karşılaştık. Ne yapacağımızı bilemedik. Kendi memleketimizde, kendi vatanımızda düşmanla savaşır gibiydik.
Gecenin üç buçuğunda üç yaşında çocuğu ile gelen aileden, köpeği ile gelen aileye kadar herkes oradaydı.

Ali Saraç: (Esnaf)
Cerattepe yaşam alanımız, nefes aldığımız ve doğup büyüdüğümüz yerdir. Ömrümüzde ilk defa biber gazı ile tanıştık. Plastik merminin ne olduğunu bilmezken sırtımdan 12 plastik mermi yedim. Herkes Artvin için kenetlendi.

Duygusal tepki değil

Bilgehan Erdem: (Öğretmen)
‘Maden yapılırsa Artvin yok olur’ diyor olmak bizim duygusal tepkimiz değil. Bilim insanlarının tespitidir.
Ayrıca Rize İdare Mahkemesi’nin oluşturduğu bağımsız heyet tarafından da tespit edilmiş, mahkeme tutanaklarına geçmiş Yargıtay’ın onamasını beklediğimiz davanın gerekçesi de budur.

25 yıldır izin vermedik

Sercan Dede: (Haziran Üyesi)
Artvin halkının madenciye, yağmacıya karşı mücadelesi amansız bir şekilde sürüyor. Artvin halkının 25 senelik maden mücadelesi bir haftadır en yoğun günlerini yaşıyor.
Artvin’de bir haftadır hükümet tarafından yaşatılan abluka var. Hükümet adeta savaşa gider bir yığınak yaptı. Ne pahasına olursa olsun direnmeye devam edeceğiz.
Artvin halkının tamamen karşı olduğu bir konuda hükümetin bu kadar ısrarcı olması anlaşılabilir değildir. Nöbet barakamıza geri döneceğiz. Orada anılarımız var, anılarımıza sahip çıkacağız. Cerattepe sadece bizim değil orada yaşayan böceklerin, kuşların..

İnsanlar perişan

İsrafil Subaşı (Alabalık köyünden)
Cumhurbaşkanı da dahil bunlar hiç düşündüğümüz gibi değilmiş.
Böyle bir şey olur mu? İnsanları burada perişan ettiler. Cengiz midir nedir, bu küfürbazı alsınlar başımızdan.

Erol Çağal: (Artvin halkı)
İstanbul deprem beklerken biz de ne zaman heyelan gelecek diye bekler olduk. Tabiat yok olursa Artvin’in üzerine çamur gelecektir. Ağaç olduğu halde heyelan geliyor. Ağaç olmazsa ne yaparız.

Maden ‘ölüm’ demek

Melek Hanım: (Artvin halkından)
Burada maden çalışması yapılması demek, ölüm demek. Burada yapılacak maden çalışması siyanür demek, su yok demek, Artvin yok olacak demektir. Biz dağı, taşı, kuşu, böceği, yaşamı seven insanlarız. Direnmeye devam edeceğiz.

Vatan savunması mı?

Nurcan Ay Katırcı (Öğretmen)
Ormanımızı, börtü böceği korumaya çalışıyoruz. Vatan sevgisi doğa sevgisidir. Ben bunu öğrencilerime böyle anlatıyorum. Buradaki herkes bunu çocuklarına böyle anlatıyor. Peki siz bunu çocuklarınıza nasıl anlatıyorsunuz. Halkın karşısına geçip copla, TOMA’yla gazla halka saldırıp ‘Ben vatanı savundum’ mu diyecekler.

Şirket korunuyor

Ayten İpek: (Büfeci)
Bize diyorlar ki ‘Yaptığınız, ettiğiniz yasal değil.’ Cengiz’in adamlarını korumak yasal mı? Bir şirket asker, polis ve TOMA ile korunuyor. Biz memleketimizi koruyoruz.

Maden istemiyoruz

Şaziye Dönmez: (Artvin halkından)
İstemiyoruz biz maden. Ha insan kesmişler ha ağaç kesmişler. Marjinal kim, ben miyim. Terörist kim bizler miyiz? Bizler ne marjinaliz ne teröristiz.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 23.02.2016 10:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol