banner200
banner222
27 Nisan 2016 Çarşamba 14:43
Arguvan türkülerinin en güzel sesi seçildi
banner188
banner213
banner230

Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfının düzenlemiş olduğu 16. Arguvan Türküleri Ses Yarışması dün Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Derviş Muhammed anısına düzenlenen yarışmada finale kalan 12 yarışmacı zorlu bir sınav verdi. Sanat yönetmenliğini Onur Mutlu’nun yaptığı ses yarışmasının sunuculuğunu Funda Salman üstlendi. Birbirinden değerli Seçiciler Kurulu’na Türk Halk Müziği ustalarından Yücel Paşmakçı başkanlık etti.

Yoğun katılımın olduğu Arguvan Türküleri Ses Yarışması’nda Derviş Muhammed’in dizeleriyle konuşmasına başlayan Arguvan Vakıf Başkanı Hasan Aydın, "Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdür " sözleriyle konuşmasına devam etti. Türkülerin kültürler için ne kadar önemli olduğundan bahseden Aydın, Arguvanlıların hayatı türkü tadında yaşadığını belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve ÖDP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Basat’ın yanı sıra Arguvan köy dernekleri başkanları da ses yarışmasına dinleyici olarak katıldılar. Arguvan Belediye Başkanı Kızıldaş, konuşma yapmak üzere sahneye davet edilirken, konuşmasında Arguvanın sorunlarına vurgu yaparak “Size her konuda bilgi vermek zorunluluğu hissediyorum, bunlardan biride Arguvan’ın heyelan sorunudur ve çalışmalarımız devam etmektedir”dedi.

Birbirinden güzel Arguvan türkülerinin seslendirildiği yarışmada, yarışmacıların bir çoğunun sazıylarıyla icrada bulunması dikkat çekti. Çok değerli seslerin dinlendiği yarışmada, Seçiciler Kurulu seçim odasına alınırken Grup Arguvan dinleyicilere müzik ziyafeti verdi. Daha sonra ilk üçe giren finalisttlerin açıklamasına geçilirken, ilk olarak üçüncü olan Ergün Aydın ismi açıklandı. İkinci olan Sinan Eren’in ardından sıra birinciyi açıklamaya geldi. Herkesin merakla beklediği isim olan 16. Arguvan Türküleri Ses Yarışması birincisi bu yıl Özge Özdolanbay oldu. Daha sonra bir türkü daha seslendiren Özdolanbay, duygusal anlar yaşarken hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle yarışma son buldu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.04.2016 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol